Geçtiğimiz hafta artık her yıl merakla beklenen Bumerang Ödülleri ve onunla eş zamanlı organize edilen Content Marketing Konferansı ve İyi İçerik Atölye’ si gerçekleşti. Bu yıl ödüllere aday olmadım ama aday olan pek çok blogger arkadaşımla aynı heyecanı yaşadım. Asıl heyecanla beklediğim kısım ise atölye ve konferanslardı.
Programlar ve konuşmacılar açıklanır açıklanmaz eş zamanlı konuşmacılarda kimleri dinleyeceğime karar vermekte zorlandım çünkü hepsi birbirinden değerli konuklar, çok önemli konu başlıkları ele almışlardı.

Bu arada bu büyük organizasyonun ana sponsoru Yapı Kredi Nuvo idi. İnternet bankacılığına farklı bir soluk Yapı Kredi dikkat çekici standında Nuvo deneyimini bizlere yaşattı.

İletişim sponsoru ise hepimizin yakından tanıdığı Line idi. Gün sonunda yapılan çekilişle sevgili Balköpüğü Blog Merve Gizem Oluş bir Ipad kazandı. Bu tarz çekilişlerde hiç heveslenmem zira pek şansım yoktur 🙂

Gelelim konuşmacılara… İlk tercihim Ertuğrul Özkök’ ten yana oldu. Kendisi 21. yüzyılda kötü karaktere yatırım yapmanın gerekçeleriyle ilgili oldukça iddialı bir sunum gerçekleştirdi ve torunun oynadığı bilgisayar oyunlarından yola çıkarak bize çok çarpıcı örnekler sundu. 
Diğer konuşmacılarımızı özellikle Instagram’ dan tanıyor olmalısınız. By Wonderland‘ in kurucuları Oylum ve Onur Yüksel çifti. Öyle bir uyum var ki aralarında, düğün telaşından, kalabalıktan kaçmak için Kenya’ da evlenip, kurumsal hayatı özgürlükleri için bırakıp bu markayı yaratan bir çift. Hal böyle olunca tanımayanlar bile ürünlerini oldukça merak etti. Ürün alımından paketlemesine kadar her şeyle sadece ikisi ilgileniyor ve ne kadar büyürlerse büyüsünler işleri 3. bir kişinin dahil olmayacağı limite kadar yapmayı hedefliyorlar. 

Hürriyet yazarlarından Bahar Akıncı “dikkat hayalleriniz gerçekleşebilir” diyerek çocukluğundan itibaren gerçekleşen tesadüfler silsilesiyle sonunda nasıl Hürriyet yazarı olduğunu ve dijital dünya ile ilgili deneyimlerini aktardı.

Bir diğer önemli konuşmacı ise Youtube Türkiye’ den Sırma Doğan idi. Youtube kanalları, reklam içerikleri, ödeme-kazanç sistemleri, nasıl Youtube fenomeni olunur gibi önemli satırbaşlarıyla bizi yepyeni bilgilerle donattı. Youtube’ u etkin olarak kullananlar için paylaşabileceğim 10 altın kural ise şöyle:
Videonuz; 
paylaşılabilir

interaktif

sürdürülebilir

istikrarlı

hedefe yönelik

kamera ile dialoglar içeren

bulunabilir

kolay ulaşılabilir

istekli

işbirliğine uygun olduğu sürece sizi Youtube’ da başarı bekliyor. Benden iletmesi 😉

Bir diğer sıradışı konuşmacı ise playtusu.com‘ un yaratıcılarından Doğu Orcan’ dı. İnternet haberciliğinde biz yapılmaması gerekenleri yaparak bugüne kadar geldik. Herkes uygulayabilir, uygulayamaz, başarılı olur ya da olmaz ama bizim doğrularımız bu şekildeydi ve böyle fark yarattık. Az trafik zamanlarımızda bedavaya sunulan hiçbir işi kabul etmedik çünkü yaptığımız işin bir bedeli var ve sadece o dönem adımız duyulsun diye bundan feragat etmek istemedik diyor. Özellikle belirttiği bir nokta ise “site trafiğinizi dert etmeyin, içeriğiniz güçlüyse trafik bir yerden sonra mutlaka gelecektir.” diye ekliyor. 
Ee molalarda biraz da laflamak, günün kritiğini yapmak lazım 🙂 Ütopik Kafa Blog, Tasarımcının Evi, White Country House ve Balköpüğü blog ile aralarda bolca sohbet ettik. 

Günün özellikle Instagram’ ı aktif kullanan biz bloggerlar tarafından heyecanla beklenen son konuşmacısı ise Sezgin Yılmaz’ dı. Kendisi programın ülkemizdeki en eski kullanıcılarından diyebiliriz. Daha ilk çıktığı günlerden itibaren sayfasına ciddi emek harcamış, yeri gelmiş saatlerce uykusuz kalmış. Ama hepimizin bildiği ve onun da kabul ettiği gibi artık insanlar gördüğü fotoğrafı beğense de “likelamıyor” diyor, şimdiki Ig’ cıların işi daha zor, beğendirmek level atladı üstelik hashtagler de eskisi gibi işe yaramıyor diyor. Bu arada bir bilgi olması açısından söylüyorum. Sezgin Yılmaz takipçi sayınızın %10′ u kadar alınan likeları çok iyi bir sayı olarak nitelendiriyor. Kendisinin sayfasını takip etmek için buraya tıklayabilirsiniz

Akşamki ödül törenine ne yazık ki bebişin verdiğin ufak yorgunluktan dolayı katılamadım ama kazananları gönülden tebrik ediyorum ve Bumerang’ ı da yine dopdolu içerikli böylesine harika bir organizasyona imza attığı için tekrardan tebrik ediyorum.

Yazar

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Pin It