Bazı olaylar, durumlar, kişiler, mekanlar vardır; ne olursa olsun gözünüzde bir numaradır ve bir türlü hakkında söyleyecek kötü bir şey bulamazsınız. Aksini kanıtlamak şöyle dursun güzel teorilerinizi destekleyecek yeni yeni ipuçları bulursunuz. 

İtalya da benim için biraz öyle. Daha önceki yazımda da söyledim, her konuda estetiğe güzelliğe önem veren bu ülke bir türlü bu bakımdan gözümden düşemiyor. Sokak lambası postu yapmak akla gelir mi? Nedir sokak lambası? İşlevselliğinden başka yazıya dökülebilecek neyi vardır?

Mesela bizdeki sanayi tipi sokak lambaları hiçbir estetik konulu yazıya ilham olabilir mi? Olamaz elbette. Ama söz konusu İtalyanlar olunca akan sular duruyor. Daha ilk gün gezerken eşime dedim “Bu sokak lambalarının zarafeti nedir böyle? Sadece bunlardan bir yazı çıkar, atladığım olursa beni uyar hemen fotoğraflayalım” diye…

Bana kalırsa hepsinin farklı bir hikayesi var. Biri ne kadar heybetliyse diğeri o kadar sade ama şık, başka bir tanesi barok tarzda, ötekisi rokoko… Ama hiçbirinde bir sanayi ürünü havası yakalayamıyorsunuz ille bir sanat eseri kıvamı var.

Eh gel de görüntüleme 🙂 Roma’ da fotoğraflamadığım sokak lambası kalmış mıdır bilmiyorum ama seviyorum böyle detayları işte. Aslında ne kadar göz önünde ama dikkat edilmezse kolayca es geçilebilecek klasmanda bir nesne.

Sadelikle yakalanan bu uyum Vatikan Müzesi’ nden mesela…

Sizce de hepsinde ayrı bir tarz, duruş ve zarafet yok mu?

Yazar

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Pin It