Instagram’ dan takip edenler bilir, bu ay başında ufak bir kaçamakla Roma’ daydık eşimle. Tabii her zaman olduğu gibi makinem ve ben radarlarımız açık bir şekilde gezindik her yeri.

Sizlere de “window shopping” kıvamında görseller sunmak üzere beğendiğim, yerel ve orijinal gördüğüm şeyleri fotoğrafladım. Gerçi artık orijinal diye bir kavram pek kalmadı, her an her şey dünyada ve ülkemizde ulaşılabilir durumda. Ama insan yine de gitmişken bir fark arıyor.

Sözü fazla uzatmadan turumuza başlayalım…

Otelimizin zarif ama gösterişli girişi. Bu İtalyanların tüm işi sanat ve estetik, bu yüzden mi onları bu kadar seviyorum acaba?

Özellikle Toskana bölgesini hatırlatan porselenler sıkça karşınıza çıkıyor.

Kahve cenneti olunca her marka ve çeşitte kahve makinesi bulunabiliyor, fiyatları da gayet iyi. Makine demişken almayı düşünenleriniz varsa ve bu yakınlarda İtalya’ ya gidecekseniz Kitchen Aid stand mikserleri makarna aparatı dahil 300 €’ ya satılıyor, buraya gelmeyen pastel renkler dahil. Yapacağınız %15′ lik tax freeyi de düşünürseniz çok mantıklı bir alışveriş olur. Tek iş o ağırlığı buraya taşıyabilmek, ama yine de değer diyorum.
Her yazmayı seven gibi kağıt ve kırtasiye ürünlerine ayrı bir ilgim vardır. Il Papiro’ da muazzam şeyler bulabilir, saatlerce kendinizi kaybedebilirsiniz minicik dükkanda.

🙂

Ve Seletti’ nin memleketindeyiz, denk gelmesek olmazdı. Ancak hiçbir yerde tam seti bulamıyorsunuz bir türlü, her yerde teker teker parçalar kalmış.

Gezi yazımda bahsedeceğim Campo di Fiori’ den sabahımızı aydınlatan enfes tazelikte çiçekler, fiyatları da bizim çiçekçi tarifelerine göre epey uygun.

Hoş şehir, zarif ülke, zevkli insanlar ve sonuç güllere bezeli sokak lambaları 🙂

Bu sevimli mağaza çocuk ürünleri satıyor ancak dekorasyon detaylarına bayıldım. Gökyüzünden çiçeklerle bezeli inen bir çardak ve parkelerde bu şıklığı tamamlayan dantel baskı! Tek kelimeyle muhteşem, uygulayabilme yollarını araştırmalı. 

Bir fleur de lys daha! Masa örtüsüne işli bu örneği görünce tam kendimi içeri atıp “sarın bunu sarın sarın hemennn” diyordum ki eşim acı gerçekle yüzleştirdi. 929€ iken fiyatı almak ne kadar mantıklı bir düşünmek lazım tabi 🙂

Normalde bizde nalburda satılacak tarzda kapı kolları ve diğer yan ürünleri burada çok hoş bir şekilde sergileniyor, bu hoşluk ürünlerin kendi zarafetinden de geliyor.
Kişiye özel önlük satan bir mağaza, belki çok klişe ama çok sevimli görünüyorlar yine de.
Dekorasyon turuna bir market molası versek? Yurtdışındayken market gezmeye de bayılıyorum ben. Bizdeki marketlerde göremeyeceğiniz yüzlerce marka ve çeşitte ürünü bulabiliyorsunuz. Hele benim gibi İtalyan peynirlerine deliriyorsanız işte bu bölümde çıldırabilir ve yanınızda götürmek üzere epey şeyler toplayabilirsiniz.

Villa Borghese’ ten şık cephe tasarımı. Son yıllardaki büst modasından ben hala sıkılmadım, bunları görünce de iyice pekişti zevkim.

Bir hayvanat bahçesinden beklenmeyecek kadar kibar kapı girişi, e ama İtalya’ dayız, normaldir.

Ve kapanış fleur de lysten gelsin. Tarih boyunca İtalya’ da sık sık kullanılmış olan bir sembol olduğundan bizim de karşımıza boool bool çıktı. Diğerlerini #fleurdelysheryerde #bugunkufleurdelys hashtaginde bulabilirsiniz Instagram’ da. Roma vitrinlerinden şimdilik bu kadar, yakında İtalya gezi yazısı ve ev stil yazıları da yayında olacak, takipte kalın.

Sevgiler, iyi haftalar… 

Yazar

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Pin It