Terrarium Çılgınlığı

Trendler ve modayı takip ediyoruz zaman zaman şikayet etsek de. Ama hayatımıza farklılık getirmek için, yeni bir soluk kazandırmak için varlar aslında. Klasik tabirle kölesi olmadıktan sonra tatlı tatlı paslaşarak, beğendiklerimizi uygulamakta sakınca yok bence.

Çılgın inşaat furyasının dört bir yanımızı kuşatıp neredeyse iklimimizi değiştirdiği, yeşile daha da hasret bıraktığı şu İstanbul’ da her türlü “yeşil” çözüm gözüme daha da davetkar görünüyor.

Uygulaması keyifli bu güzel yeşil çözümlerden biri de terrarium trendi. Succulent (ya da echeveria da denen) ve sedum başta olmak üzere kaktüs ailesinden olan çeşitli bitkilerin genelde cam fanuslarda bir araya getirilmesinden oluşuyor. 

Bazen bir şekerlik bile yeterli küçük dünyanızı oluşturmaya…

Bu fanusların içinde çoğunlukla bitki yetiştirilse de kelime yapısı “terrain” yani arazi olan bu uygulama, çeşitli solucan ve sürüngen tiplerini yaşatmak için de kullanılıyor, uygun toprak sağlanması şartıyla elbette. O içindeki sürüngenin her an dışarı çıkıp yayılabilmesi evimin içinde özgürlüğünü ilan etmesi düşüncesi beni biraz gerdiği için “almayayım alana da mani olmayayım” diyorum ve tercihimi çiçeklerden yana kullanıyorum 🙂 

Kaktüs türü oldukları için sık su istemediğinden bakımı da kolaydır oluşturduğunuz terrariumların.

Kolajınızı tamamlayacak böyle minik aksesuarlar da kullanabilirsiniz.

Çakıllar toprağın nefes alabilmesi için olmazsa olmaz. İşlevselliğinin yanında görsel olarak da daha sevimli bir hale getiriyor genel görünümü.

Minicik bir saklama kabından devasa saksılara kadar her nasıl bir alana uygulamak istiyorsanız seçim sizin. Evinizin içinde ne kadar büyük bir “iç bahçe” istediğinize bağlı.

Hep özgün olun, kopyalamayın, sürüden uzaklaşın diyorum ya, aynı şey terrariumlar için de geçerli. Her fanusun kendi hikayesi olabilir, yeter ki siz ilhamınızı dökün ellerinizden.

“Kolye terrarium” ile “bahçem boynumda” bundan daha sevimli bir uygulama olabilir mi bilmiyorum. Fanatikleri hemen uygulamaya koyulacaktır diye tahmin ediyorum. 

Bol yeşilli bir gün ve haftasonu olsun hepimize…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.