Bugünlerde elimden düşürmeden okuyup bitirdiğim bir kitap oldu Sarah Jio’ nun Son Kamelya’ sı. Genelde bestseller kitapların popüler olduğu dönemde alıp okumak itici gelir bana, o yüzden de herkesin okumaktan kırıldığı yine Sarah Jio’ nun Böğürtlen Kışı’ nı es geçmiştim. 

Geçtiğimiz günlerde Remzi Kitabevi’ nin rafları arasında kendimi kaybetmişken yabancı romanlar bölümünde kapağı bana göz kırpınca çevirip arkasını okudum. Biraz mistik konusu, çiçekleri merkezde tutan öyküsü ve eski bir İngiliz malikanesinde geçtiği gibi noktalar beni yakalayınca çoktandır da İngilizce kitap okumadığım gerçeğiyle kendimi eleştirip kasaya yöneldim.

İyi ki de yapmışım. Başarılı kurgusu merakınızı her daim uyanık tutuyor. 2. Dünya Savaşı sırasında Amerika’ dan İngiltere’ yi gitmek zorunda kalan Flora kendini uluslararası bir hırsızlık çetesinin oyunu içinde bulur. Tek düşündüğü ailesiyken çetenin ve yeni tanıştığı Livingston ailesinin ona yüklediği sorumluluklar kendisini bambaşka olaylar içinde bulmasına sebep olacaktır.

Diğer yandan belki de romanın bu kadar merak uyandırıyor olması çift hikayeli giden yapısı. Flora’ nın yaşadıklarından yarım asır sonra Livingston malikanesinin yeni sahipleri içine girdikleri bu eski yapının hikayesiyle yoğrulacaklardır. 

Son Kamelya’ nın tek handikapı olay örgüsünün bu kadar başarılı kurulduğu bir hikayede çözümün bu kadar tereyağından kıl çeker gibi kolay ve olaysız çözülmesi oldu sanırım. Açıkçası biraz daha çarpıcı bir son beklemiştim ama yine de bu son, kitabı okunmayacak derecede değersiz kılmıyor. Özellikle de şu yaz aylarında tam da okunabilecek bir yaz kitabı diyebiliriz. 

Yazar

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Pin It