Bekarlığa vedalar ve kına organizasyonları evlilik aşamasının en eğlenceli kısımlarından biri kuşkusuz. O muhteşem güne hazırlanırken kız kıza yapılacak son eğlence, kurtların döküleceği bu neşeli gece için hepimiz bir şekilde heyecanlanırız. Kimimiz kınayı fazla geleneksel bulurken bekarlığa veda ile yetiniyor, kimisi de anlı şanlı bir tören istiyor.

Her süreçte olduğu gibi bu alanda da yardımınıza hızır gibi yetişecek firmalar söz konusu, ki yakında bununla ilgili bir röportaj geliyor. Ancak dilerseniz tüm aşamaları kendiniz de planlayabilirsiniz. 

Kendimden örnek vereyim; ben ne sadece bir bekarlığa veda istemiştim ne de fazlasıyla detaylı bir kına şatafatı. Yakın arkadaşlarımın ve birinci derece akrabalarımızın katılımıyla ufak çaplı bir davet gerçekleştirmiştik. Sanal ortamda hazırladığım davetiyemin fotoğrafını kınada olmasını istediğim “Osmanlı” konseptine uydurmak adına Galata’ daki Giyçek Fotoğraf Stüdyosunun yolunu tuttum. Burayı duymuşsunuzdur, ister sultan ister cariye, paşa, yeniçeri ne olmak isterseniz o kıyafeti giyip, role girmeniz yeterli, gerisinde çok eğlenceli kareler çıkıyor ortaya. Ben çektirdiğim bu fotoğrafı davetiyenin dışında mekanın girişinde karşılama afişi olarak da kullandım.

Mekanı, programını önceden de gittiğim ve eğlendirdiğini bildiğim için Levent’ teki Ziyade Fasıl olarak belirledim. Canlı fasıl ekibinin yanında çıkan danseden çiçekçi kızlar, dansöz, davul şovu ve gece 12′ den sonra devreye giren DJ hepimize eğlenceli saatler yaşattı. Mekan kendi süslerini kullandığından ve tüm bu koşturmacalı zamanlarda aklımı daha fazla detayla kurcalamak istemediğimden onlarınkinde karar kıldım. 

Kınaların iliştirildiği çiçekli şeker kutularımı canım arkadaşım Burçak ve annesi tek tek hazırlamışlardı, eee herkes bir ucundan tutuyor böyle zamanda 🙂
Yine temaya uyması açısından Logolu Çikolata’ ya padişah ve Hürrem resimleri baskılı çikolatalar sipariş ettim, kısa sürede adresinize problemsiz bir şekilde gönderiyorlar, gönül rahatlığıyla tercih edebilirsiniz.

Ne mi giydim? Kınada kırmızı giyilir mottosunu yıkmaktı hedefim 🙂 bu yüzden katlı anvelop etekleri olan mini bir fuşya elbise tercih ettim.

Bundan sonra giymeyi planladığım Kosova göçmeni olduğumuz için geleneksel kıyafetimiz çityandan önce annemle kardeşimin sürpriziyle karşılaştım. Elbisemin tonlarında fuşya bir Hint sarisi ayarlamışlar 🙂 Durum bu olunca taktım takıştırdım Hintli moduna girdim.

Babaanelerimiz, anneannelerimizin eskiden gelinlik olarak giydikleri çityanlarımız artık kınalarda giyiliyor bizler tarafından. Ve yanlarımdaki kaftanlı kızlarım da davetiyede yazdığım gibi “kaftanınızı kapın gelin” çağrıma uyanlar 🙂

Konumuz kaftan olur da hediyelik kaftan olmaz mı? Ah bu seramik kaftanları bulana kadar az mı gezmiştim. Şimdi elimizi sallasak envai çeşidine çarpıyoruz halbuki. 

Benim kınam genel hatlarıyla böyleydi ancak bu postu tamamen kendi kınama çevirmeden hemen başka örneklere de geçmek istiyorum. 

İster Osmanlı teması olsun, ister Hint, seçim sizin… 

Siz siz olun bu süreçte her kafadan çıkan milyonlarca sese kulak asmayın, bu sizin gününüz, nasıl içinize siniyorsa öyle oldurmaya bakın yeter 😉

Yazar

Yorum Yaz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Pin It