George Orwell’ in bu ünlü başyapıtını okumayanınız ya da en azından adını duymamış olanınız yoktur sanırım. İlk kez üniversitedeyken okuduğum bu politik roman insanı bir hayli düşünmeye sevk ediyor.

Gelişen, değişen dünyamız ve ülke koşulları itibariyle bu ara raflardan alıp tekrar okuma ihtiyacı hissettim. Genelde bir kitabı, sırada hiç okunmamışlar merakla beklendiğinden 2. veya 3. kez pek okumam. Ama 1984 yaşadığımız zamanı, içinde bulunduğumuz durum ve şartları daha iyi algılamamız ve tahlil edebilmemiz açısından önemli olan bir roman.
1949 yılında ilk kez basıldığında epey tartışmaya sebep olmuş. Konusu ise şöyle: Kitap İngiltere’ de geçmektedir ve yönetimi ele almış olan Big Brother (Büyük Birader) totaliter bir rejim sürdürmekle beraber baskı ve propagandalarla halkı sindirmektedir. Bunu en önemli yol beyin yıkama yöntemleri, tarihe, geçmişe ve bugüne her an müdahale ederek gerçekleştirmektedir. 
Dünya klasikleri arasındaki bu romanın size çok şey katacağına ve farklı bir bakış açışısı kazandıracağına eminim. Okumadıysanız mutlaka tavsiye diyorum.
PS: Size sözüm vardı kütüphanemi türlere göre tasnif edip fotoğraflayıp burada paylaşacaktım değil mi? Unutmuş değilim, ama nolur mazur görün bu ara atölyeye kumaşlar, numuneler, yeni çizimler yetiştirmekten ve diğer bir sürpriz için ürün alımları yapmaktan bloguma bile zor vakit buluyorum. Ancak çookk azcık daha sabredin, yepyeni işler peşindeyim, çok güzel sonuçlar çıkmak üzere, kim bilir belki beğenir siz de sipariş verirsiniz 😉  
Yazar

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Pin It