Bu ara aklımın ruhumun İtalya taraflarında dolaştığı doğrudur. Bundaki 2 büyük etken bu sefer arayı biraz açmış olmam ve Türklerin hala açık ara en çok gittiği ülkelerden olduğu için arkadaşlarımın Facebook ve Instagram’ a mütemadiyen koydukları İtalya fotoğrafları 🙂
Henüz önceki seyahatlerimden İtalya’ yı yazmadığım ve yazı programıma göre de ona biraz vakit olduğu için daha fazla dayanamayarak sizi bugün Toskana bölgesine uçuruyorum. Nedir Toskana tarzı? Nasıl mobilyalar kumaşlar kullanılır? Aksesuar tercihleri nedir? Hemmen göz atalım… 

Öncelikle bağcılık ve zeytincilikte ön plana çıkan bu bölgenin genel yaşam tarzı kırsala yakın. Ancak elbette İtalyan şatafatı bu doğal yaşama da ufak dokunuşlarını yapmadan geçmiyor. Pamuklu kumaşların, keten ve derinin ağırlıkta olduğu alanlarda mobilyalar genelde koyu renk ve epey hacimli tercih ediliyor. Açık tonlara girilirse de zeytin ağacı, meşe, akçaağaç, ladin gibi ağaçlar kullanılıyor.

Daire şeklinde değil de müstakil evse tavanlar çoğunluklu yüksek ve tepelere atkılar şeklinde uygulanan ahşap paneller hakim.

Ve bu gösterişli tavanlardan sarkan ortaçağa gönderme yapan antik, siyah, demir avizeler…

Ne olursa olsun onlar da Akdeniz insanı ve rahatlarına düşkünler. Bu yüzden koltukların hacimli olduğu kadar konforlu olması da önemli.

Genelde doğal taş döşeme yapılan bahçelerde basit, göz yormayan ama estetik zevkten de uzaklaşmayan oturma grupları kullanılıyor.

İtalyan şatafatı dedik değil mi? Mobilyada sade ilerlese bile ya abajurda, ya fon perdede ya kullanılan aksesuarlarla bu etki hemen pekiştiriliveriyor.

Duvar resimlendirmeleri burada banyoya uygulanmış, 4 duvarı şenlendirmede güzel bir yöntem olmuş, tam anlamıyla Toskana bağlarına, sizi kendine çeken lezzet ve hayat dolu o vadilere gönderme yapıyor.

Aydınlatmalarda metalin dışına pek çıkılmıyor.

Üzüm, şarap, zeytin en önemli unsurlar ya her mutfakta bunlarla ilgili aksesuarlar kaçınılmaz…

Hareli gibi görünen duvar yüzeylerine duvar kağıdı uygulayabileceğiniz gibi, mat cam boya kullanarak da aynı etkiyi yakalayabilirsiniz.

Ve yine canım logom sahnede 🙂 şu fleur de lys çiçeği Toskana’ nın da sembollerinden biri olduğu için sıklıkla karşılaşmanız çok normal. Hatta bu ay paylaştığım ev çekiminde de bu izlere rastlamıştık. O çekim için buraya tıklayabilirsiniz.

Mutfaklar bu zengin toprakların ürünlerini yansıtan cıvıl cıvıl ve rengarenk detaylarla dolu.

Siz de benim gibi bir İtalya aşığıysanız ve evinizde bu bereketli bölgenin izlerini görmek istiyorsanız unutmamanız gereken en önemli nokta doğala ve doğadan gelene verilen önem. Yönelimlerinizi hep bu doğrultuda yapın ve İtalyan asaletinin keyfini çıkarın… Arrivederci… 😉

Yazar

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Pin It