Gardropların bir yıl boyunca iki sancılı süreci malumunuz. Biri kışa girerken biri yaza çıkarken. Siz de benim gibi kolay kolay eşyalarıyla bağlarını koparamayanlardansanız o düzenleme işi bitmek bilmez uzar gider ve işkenceye dönüşür. Ancak bu meşakkateli görev yapılmadığı sürece aklınızın bir köşesini hep meşgul eder ve evin bir bölümü hep dağınıkmış gibi hissedersiniz.

Gelin bu bahardan itibaren bunu biraz daha kolaylaştıralım. Bir parça programlı hareket ederek ne kadar rahat bitirdiğinizi görünce ferahlayacaksınız.

* İlk altın kural: Kışlıkları ayırmadan önce yıkama ütüleme faslını başka bir gün bitirin. Yoksa dolabın yarısı zaten muhtemelen çamaşır sepetine gideceği için bir de onlar temizlendiğinde yerleştirmekle uğraşmayın, 2 ayrı gün iş çıkmasın.

* Ayrıma sıra geldiğinde yazın giyilme ihtimali olmayan en kalın ve ağır parçaları kenara ayırarak başlayın. Serin olabilecek yaz akşamları için kalacak hırka ve merserizelerinizi organize ederken akıl karıştırmaz. Bunu yaparken çöp olacaklarla verilecekleri ayrı gruplarsanız yine zaman kaybı engellenmiş olur.

* Genelde herkesin bir dolap düzeni vardır, kabul. Ancak hep aynı düzen olmak zorunda değil. Mevcut alanınızdan maksimum kullanım alanı çıkaracak farklı düzenlemeler türetebilirsiniz.

* Düzen kaçınılmaz. Askıların farklı yönlerde ve kıyafetlerin düzensiz asılması kafa karışıklığı ve zaman kaybı yaratır. Hepsinin aynı doğrultuda olmasını sağlayın.

* Farklı tipte ve renkte askı da kullanmaktan kaçının. Bu da dağınık ve düzensiz bir görüntü verir dolabınıza.

* Yazlık kıyafetlerinizi pantolondan, elbise, şort, etek gibi gruplandırarak asarsanız işiniz kolaylaşır. Askılananlar katlılara göre daha çabuk kombin yapılabilir.

* Kokteyl, düğün, günlük farketmez. Küçük çantalarınızı kutulara dizerseniz daha az yer kaplarlar.

* Diğer bir altın kural: Yeriniz müsait olduğu sürece giyinme odasında tuttuğunuz ayakkabıları kutusuz koymayın dolaba. Mis gibi yumuşatıcılarla yıkayıp paklayıp kaldırdığınız kıyafetlerinizle ne olursa olsun zaman içinde ağır bir kokuya sahip olan ayakkabılar aynı yerde durmamalı, kutusuz kullanılacaksa ayrı bir dolap yapılabilir. En azından bendeki temizlik algısını bozan bir durum bu.  

Bu sözün altına imzamı atabilirim 😉 doğru söze ne denir
(Topuklarını, başını ve standartlarını yüksek tut)

* Şal, fular, şapka gibi aksesuarlarınızı muntazam dizili veya asılı bir halde birlikte bulundurun, acil anlarda kombinlemeniz rahat olsun.
* Her zaman giymediğiniz uzun, kabarık vs. hacimli abiye elbiselerinizi ve özellikle evde tuttuğunuz gelinliğinizi vakumlu poşetlere koyarsanız ciddi anlamda yer tasarruf etmiş olursunuz. Sık giyilmediklerinden dolayı da kışın ister istemez oluşan isten nasibini almazlar. Yine de kırışmalarından yana değilseniz dolabın uzak bir köşesini ayırmanızda fayda var.

Yazar

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Pin It