Yatıştırıcı, sakin bir müziğin etrafınızı sardığı, aydınlık ve yalın döşenmiş bir odada kim huzur bulmaz ki? O sebeple çok yoğun ve karmaşık iş hayatı olanlara hep Uzakdoğu’ nun dingin stilini tercih etmelerini önermişimdir. 

Haftaya renkli bir başlangıç yapmak için severek takip ettiğim blogger Sergül Kato’ nun blogu için Japonya’ da fotoğrafladığı sakuralara yer vermek istiyorum. Sakura kiraz çiçeği demek, baharın gelişini de müjdelediği için Japon ve Uzakdoğu dekorasyon detaylarında sıkça karşımıza çıkar. (Sergül Kato’ nun blogu için buraya tıklayabilirsiniz.)

Aslına bakarsanız Uzakdoğu geniş bir kavram. Ben de bu yüzden bu konuyu üçe ayırmaya karar verdim. Dosyamızı bugünkü Zen felsefesiyle açıyoruz, yarın “Chinoserie” ve çarşamba günü ise “Zen Bahçeleri” ile tamamlayacağız.

Koyu renk açık renk hiç farketmez, önemli olan sadelik ve yalınlıktır. Abartıdan uzak, düz hatlı mobilyaların hayat veren renklerde ancak yine sade objelerle kombinlenmesi tam da Uzakdoğu felsefesini ortaya koyacaktır. 

Tapınakların baş tacı Buddha heykellere yer vermeden olmaz tabii ki. Buralara seyahat eden çoğu turist de evine irili ufaklı bu büstlerden almadan pek dönmez.

Doğal malzemeler kullanmak doğayla iç içe yaşamanın bir diğer gerekliliğidir aslında. Hantal olmayan ahşap mobilyalar, bambularla rahatlıkla bir arada kullanılabilir.

Bu fotoğraf tam bir özet gibi. Arka planda sakuraların can kattığı yatak odasında koyulu açıklı kullanılmış doğal malzemeler, orkide, ruhunuzu ferahlatması için kokulu bir mum ve büst. 
Bu görsel aslında doğunun biraz daha oryantalist tarafını yansıtıyor. Tercih edilen yastıkların renkleri ve desenleri bunu vurguluyor. Tabii Çin veya Japon harfleri, dragonlar ve ying yangsız bir Uzakdoğu dekorasyonu olabilir mi?

Camlarla şeffaf geçişler yaratılarak alanlar daha da ferahlatılır. Bir diğer amaç da doğayı iç mekanlara katmaktır.
Doğal malzemeler daha nasıl bir yoğunlukta kullanılabilirdi ki? Paravan görevi gören bambular, tahtadan havluluk ve bir kayalıktan koparılmış kadar doğal taş lavabo. Kusursuz!

Özellikle banyolarda uygulanacak bu tarz kesinlikle temizlik hissini de vurguladığı için tercih edilmeli diyorum.

Az ve gösterişsiz eşyalar, yok denecek kadar az yer tutan aydınlatmalarla pozitif enerjinin mekanlarda rahatça dolaşabilmesi temel amaçtır zen felsefesinde.

Doğu kültürünü betimleyen görsellere de duvarlarda sık sık yer verilir, tabii ki yine en yalın haliyle.
İşte bunlar da Uzakdoğu sofraları. Benim gibi hep aynı ortamda aynı eşyalarla yemek yemekten sıkılanlardansanız mutlaka arada bu sadeliğe de sofralarınızda yer vermelisiniz.

Bitkilerin ön plana geçtiği ama göz yormayan bir dekorasyon.
Ayrıca bitki demişken, son günlerin yeni trendi bir kaktüs türü olan succulentlerin irili ufaklı cam fanuslar içinde sergilenmesi zen dekorasyonunuza çok güzel bir eşlikçi olacaktır.

Daha fazla görsel için Pinterest hesabımızdaki boardumuzu ziyaret edebilirsiniz. Yarın aksesuar detaylarındayız. Chinoserie! Takipte kalın… Mutlu bir hafta olsun hepimize…
Yazar

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Pin It