Sezon sonu yavaş yavaş yaklaşırken geçtiğimiz haftasonunu yine bir müzikalle değerlendirdik eşimle. 2 yıldır gitmek isteyip bir türlü fırsatını bulamadığım Şehir Tiyatroları müzikali olan “Şark Dişçisi” ni tercih ettik bu kez nihayet.
19. yüzyılda İstanbul Ermenileri arasında geçen genç ve çapkın koca Taparnigos ile yaşlı ve asabi karısı Marta’ nın yalanlarla dolu hikayesini anlatan bir dolambaçlı bir komedidir. Gezici bir kumpanyanın geleneksel tiyatro unsurlarını vurgulayarak sunduğu bu gösteri 3 saat sürüyor. Hagop Baronyan’ ın yazıp Engin Alkan’ ın yönettiği bu müzikali özellikle Engin Alkan’ dan dolayı görmek istiyordum çünkü kendisinin hem oyunculuğunu hem de yönetmenliğini çok beğenirim.

Yönettiği her oyununda ise Shakespeare’ e yaptığı göndermelerle bendeki yeri daha da ayrıdır. Yalnız bu oyunla ilgili şöyle bir durum oluştu bende. İlk perdede beğenmekle beğenmemek arasında epey gidip geldim. Örneğin 2,5-3 saate kadar sürebilen bir Shakespeare oyununda sıkılmanız çok zordur çünkü her bir kelime tam da o cümle için yaratılmış gibi oturur kontekste. Ancak bu oyunda “bu bölüme ne gerek vardı” dedirtebilen bazı sahneleri hissedebiliyorsunuz.
Yine de gecenin sonunda hoş bir tat bırakmayı başardığını da söylemeliyim. Nisan ayı oyun düzeni için linke tıklayabilirsiniz. Keyifli seyirler 😉 

Yazar

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Pin It