Unicera Banyo, Mutfak, Seramik Fuarı’ nın 2. bölümü seramikle devam ediyoruz bugün… Eski seramiklerle günümüzün çağdaş desen ve teknolojileri bir araya gelseler herhalde eskiler epey bir utanırdı 🙂 Bu yıl da bu anlamda gözümüze gönlümüze bayram ettiren bir fuar oldu. Lafı uzatmadan sizi son trend seramik ve duvar mozaikleriyle baş başa bırakıyorum.

Vitra her zamanki gibi devasa boyutlarda hazırladığı standının seramik bölümünde ilhamını dünya şehirlerden alan tasarımlarını sergilemişti. İstanbul, Pera, Venedik, Madrid, Paris ve Marakeş’ i baz alarak hazırladığı yeni modellerinin çizgisini çok beğendim.

Son yıllarda ürün gamını epey büyüten ve desenleriyle ilgimi çekmeyi başaran firmalardan biri de Akgün Seramik yani Duratiles. Özellikle bir flamenko aşığı olarak ismi “flamenko” olan bu zarif desenli  tasarımı görmezden gelmem imkansızdı 🙂

Seranit de fuara ciddi hazırlanan firmalardandı. Yukarıdaki köşe özetliyor zaten durumu. Kendinizi bir anda bir otelin lobisinde hissedebilirsiniz. O kadar emek verilmiş.

Seranit asıl şovunu dünyanın ilk transparan karosu olan porselen Onix duvar karosunun tanıtımıyla yaptı. Fotoğraf makinası benim gördüğümü ne kadar yansıtır şüpheli ancak mağazalarını ziyaret edip kendiniz de deneyimlemelisiniz.

Orient’ tan benim gibi Audrey Hepburn hayranlarını mest edecek kocaman bir duvar mozaiği.
İşte fuarda beni en çok etkileyen seramik! “Hey, ben sanat eseriyim” diyerek kendini gösterip beni karşısına çivileyen seramik. Kütahya Porselen bu yıl büyük bir atılım gerçekleştirerek İspanyol Tau Ceramica firmasını satın aldı. Hal böyle olunca her birinin desenini sanatçıların oluşturduğu bu seramikler birer şaheser haline dönüşmüş. Sunset’ in farkı da tam burada sanırım. Desenler sizi öyle bir yakalıyor ki “günbatımı”na baktığınızı düşündüğünüz yerden her karo ayrı bir fotoğraf sunuyor sanki. Birinde ufuktaki geminin direği görünüyor, diğeri kayalıkların ardından izlenen bir güneşi, başka biriyse bir metropolün kalabağında kaybolup giden günü seriyor gözler önüne; en azından bendeki çağrışımı böyle oldu.

Gerçekten hayran kaldığımı belirtmem gerekir, hele böylesi büyük ve başarılı bir firmanın artık bir Türk şirketinin kanatları altında olduğunu bilmek daha da gurur verici.

Görünüm enfes, ancak el yıkarken su sıçratma durumu nasıl olur deneyip görmek lazım.

Bien Seramik son yılların dekoratif karo modasına pek çok seçenek ekleyerek yön vermiş.
Hitit Seramik’ in doğa ve çevreyi merkezine alan standını ve ürünlerine de beğendim. Doğaya zarar vermeden ona en yakın görünümlü ama yine doğayla uyumlu malzemenin nasıl kullanılacağını çok başarılı bir şekilde göstermiş. Örneğin yukarıda gördüğünüz ahşap görünümlü seramik.

Ege Seramik
Kale grubu çok güzel bir web sitesi kurmuş. www.kale360.com a tıklıyorsunuz ve banyonuzun krokisini çizip Kale ürünlerini konumlandırarak alım öncesinde önizleme yapmış oluyorsunuz. Fuarda da bu sitenin detaylıca tanıtıldığı bir seminer alanı oluşturulmuştu. Uygulamayla ilgili videoya buradan ulaşabilirsiniz.

Dopdolu geçen fuardan benim izlenimlerim bu şekilde. Sizin favorileriniz hangileri oldu?

Yazar

Comments

  1. ben bu posta dönüp defalarca bakabilirim. çekilen karelerde sanki orasının kokusu var. bayılırım böyle yerlere. çok merak ettiğim ve bir türlü gidemediğim hor hor paylaşımı için çoook teşekkürler:))

Yorum Yaz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Pin It