Geçen hafta cuma günü Instagram takipçilerim görmüştür, bir günde 4 ayrı mekanda bir dizi sergi gezdim. Epeydir bu kadar yoğun bir sanat günü geçirmemiştim. Öncelikle uzun süren çalışmaların ardından böyle güzel işler çıkardığı için tüm sergiler küratörü sevgili Işık Gençoğlu’ nu tebrik etmek istiyorum. Kendi markası olan İstanbul Concept ile pek çok projeye küratörlük yapıyor ve sayısız proje geliştiriyor. 

Bu projelerden bir tanesi de 5 yıldır her şubat ayında Sevgililer Günü’ ne atfen gerçekleşen “Aşkın Damakta Kalan Tadı” sergileriydi. Tüm sergilerini gezmiş biri olarak hepsinden ayrı keyif almışımdır. Bu yıl kurumsallaşma politikasıyla bu gelenekselleşmiş sergiyi bir festival ortamına taşıma kararı alınmış. Çok da güzel olmuş. Festival programı bana ulaştığında bir hayli şaşırdım ve takdir ettim. Konu başlığı 360 Dereceden Aşk Festivali. Tam anlamıyla bir aşk festivali olmuş. Pek çok sanatçının çeşitli alanlarda katıldığı sergilerden tutun da bir kına gecesi ve düğüne kadar her şey vardı. 

Festival üssü olarak İstanbul’ a 360 dereceden bakabilen en yüksek tepelerden Taksim belirlenmiş. Böyle kapsamlı planlanmasının sebebi de festivali gitgide dünya çapında bilinir ve ziyaret edilir hale getirmek. Sözü daha fazla uzatmadan teması “ilahi aşka kavuşma” olan festivalin içeriğine geçmek istiyorum. 

İlk sergi mekan sponsoru olan 360 İstanbul restaurantın terasında ünlü heykel sanatçılarının eserleriyle başladı. Terasında yemek yemeye alışık olduğumuz mekanda 13 değerli sanatçının eserlerinin keyfine varmak muhteşem bir deneyimdi.

Burayı bitirir bitirmez Beyoğlu Sanat Merkezi’ ndeki “Merhamet” temalı fotoğraf sergisini gezmeye gidiyorum. 14 değerli sanatçının çok değerli kareleriyle çok farklı dünyalara yelken açıyorsunuz. 21 şubata kadar gezilebilecek olan sergiyi kesinlikle kaçırmamanızı tavsiye ederim.

Erbil Balta

Buradan sonraki durağım ise onlarca sene, binlerce insanı ağırlamış tarihi Pera Palace Hotel’ deki cam ve takı sergilerini gezmeye gidiyorum. Cam Ocağı Vakfı ve Uluslararası Mevlana Vakfı desteğiyle cam ve takı sanatçıları Mevlana’ nın “Aşk Yakar” dizelerini yorumlamışlar. 

Cam eserlerde 15, takı eserlerinde ise 9 değerli sanatçıyı ağırlayan Pera Palace gerçekten de tarihi dokusuna yakışan çok önemli bir sergiyi ağırlamış. Ay sonuna kadar ziyaret edebilirsiniz. 

Festivalin bambaşka bir yönünden bahsetmek istiyorum şimdi. Küratör Işık Gençoğlu, “Amacımız, 13 Şubat’ı
tüm dünyanın İstanbul’da buluşma günü yapmak, böyle bir gelenek başlatmak çünkü
bizim dünyaya verecek bir mesajımız var” diyor. Bir de 13 Şubat’a özel bir ritüel başlatmak istemişler. Bu ritüele göre; eğer 13 Şubat’ta
ilahi dinlerden birer temsilci bir araya gelir ve her birinin kendi
ibadethanesini yine beraber gezer, birbirleri için dilek tutarlarsa, o dilekler
gerçek olur. Bu güzel ritüeli de Mevlana Vakfı sahiplenmiş.
Mevlana Vakfı Eşbaşkanı Esin Çelebi Bayru’nun desteği ile din
temsilcileri, 13 Şubat’ta bir araya gelerek tüm dünya için dua ettiler. 
Bu anlamlı organizasyonun ardından ise bir kına gecesi gerçekleştirildi. Düğünleri için 15 şubatı seçmiş olan Rila ve Umut muhteşem bir organizasyonla bu Aşk Festivali’ nin programına dahil olmuş. Kına yine mekan sponsoru 360′ ta önce sadece kadınlara özel, saat 23.00′ ten sonra da herkese açık şekilde gerçekleştirildi. 15 şubat cumartesi akşamı ise The Hall’ de düğünleri gerçekleştirildi. Sanıyorum, bir aşk festivali bundan daha fazla anlam kazanamazdı 🙂
Eceşan Erdem

14 Şubat günü gezdiğim son sergi ise Nuru Ziya Suites butik oteldeki “Aşk Paylaşmaktır” temalı karma sergiydi. 19 değerli sanatçıya ev sahipliği yapan bu sergi en beğendiklerimden biri oldu.

Ve küratör Işık Gençoğlu ve benim Meliha Babalık’ a ait eserle pozumuz 🙂

Elhan Ergin

Kerem Sanlıman

Banu Apaydın tasarımı “Bumerang” isimli bu iskemlenin verdiği fikir ve baktığı açı çok anlamlıydı.

“Her karar bir bumerang, karar vermeden önce otur bir düşün” diyor aşağıda resmini gördüğünüz “Kırık Çeyizler” isimli esere bakarak. “Kırık Çeyizler”in anlamı ise bambaşka… Evlenirken aşkla, hevesle alınan bu çeyizler günümüzde daha yıpranıp, taksitleri bile bitmeden boşanmalarla kırılıp dökülüyor.  

 Gerçekten de “oturup bir düşünmeye” sevk ediyor insanı.

Sergide tanıştığım sanatçı sevgili Melike Kılıç ise kendi el boyaması takı tasarımlarıyla oradaydı. Yaptığı çeşitli çizimleri ve el boyaması takılarını bir araya getirdiği bir sergi açma hazırlığındaki Melike Kılıç’ ın organizasyonunu da kesinlikle sizlerle buluşturacağım.

Günün en güzel hediyesi Melike Kılıç’ ın bana armağanı el boyaması kuş tüyü broş. Tekrar çok teşekkür ediyorum 🙂

Tülin Yiğit Akgül

Armando Rodrigez
Benim gitmeye yetişemediğim “Aşk Özgürleştirir” temalı bir karma sergi de Cihangir Sanat Merkezi’ nde gerçekleşiyor. 24 şubata kadar gezme şansına sahipsiniz. Tüm festival ve detaylar ile ilgili bilgi için festival resmi web sitesini buraya tıklayarak ziyaret edebilirsiniz. İnsanın ufkunu açan, bambaşka dünyalara götüren, üstelik de uluslararası bir boyut kazanma yolunda hızla ilerleyen bu kapsamlı etkinliği kaçırmayın derim. 
Yazar

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Pin It