Herkese güzel bir hafta diliyorum. Geçen hafta yazdığım gezi yazısının devamı olan “Ev Stil – Maldivler” ile haftaya başlıyoruz. Maldivler ile paylaşacağım görseller genel olarak otel dekorasyon görselleri olacak çünkü yerel halkın muhafazakar yapısı ve ne yazık ki düşük sosyo ekonomik durumu kendi ülkelerinin büyük bölümünde hakim olan bu lüksü ve konforu yaşamaya imkan vermiyor. Öyle ki, başkent Male’ yi gezmek isterseniz çok kısa şortlar ve askısız üstler pek önerilmiyor. 
Tüm bu tezata rağmen aslında prensip hem otellerde hem yerel halkta aynı. Okyanusun göbeğinde doğanın hakimiyetindeki bu küçük ülke doğa kanunlarıyla savaşmadan, onun ahengine uygun yaşıyor. Yani yapaylığa yer yok.  

Kullanılan malzemeler koyudan açık tonlara doğru her renk ahşap. Teak, bambu, meşe ve okaliptüs ise en çok tercih edilen ağaçlar. Bu doğal ortamları ince uzun sazlarla daha egzotik bir havaya kavuşturuyorlar. 

Mobilyalarda ise yine bambu ya da rattan en çok rastlanılan detaylar. Tabii bu kadar keyfin ön planda olduğu bu sıcak coğrafyada, açık renk ve terletmeyen kumaşlar tercih ediliyor.

Ketenlerde ve pamuklularda başrol oyuncuları olan deniz-güneş-kuma gönderme yaparak mavi, sarı-turuncu ve beyaz-krem tonları kullanılıyor.

Süslemede çakıl taşları ve mercanlar ön planda. Tabii her mercanı kullanamıyorsunuz, özellikle siyah mercan kaçakçılığı konusunda çok hassaslar. Hatta bunun korkusundan daldığımız bir ara kayalıklarından kopmuş muhteşem bir beyaz mercan parçasını alıp İstanbul’ a getirmeye korktuk. 

Aydınlatmada yine pervane entegreli doğal malzemeler hakim. Halıdan ziyade ise sıcak iklimde serin tutacak hasır dokulu kilimlere rastlayabilirsiniz.

Yazar

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Pin It