Geçen hafta bildiğiniz gibi Erguvan İnşaat’ ın Yönetim Kurulu Başkanı Emre Maraşlı ile röportaj yapmıştım. Yeni projeleri WRoof birkaç ay önce geniş bir lansman ile basında yer aldı. Ben de bu güzel projeyle ilgili kendisiyle görüşmek istedim. Endüstriyel tarzda döşenmiş Kurtköy’ deki satış ofisinde keyifli bir söyleşi gerçekleştirdik ayrıca yakın bir zamana kadar tamamlanacak olan örnek dairenin çekimi için de kendisinden söz aldım 😉 işte tüm detaylar…

Decoridea: Emre Maraşlı’ yı tanıyabilir miyiz biraz?

Emre Maraşlı: Tabii, 1983 doğumluyum. Lisansımı bilgisayar mühendisliği üzerine yaptıktan sonra iş dünyası için gerek duyduğumdan yüksek lisansımda ise MBA tercih ettim. Şu an da Erguvan İnşaat Yönetim Kurulu Başkanıyım.

D: Erguvan İnşaat’ ı tanıyalım şimdi de. Ne zaman kuruldu, hangi projeleri gerçekleştirdi şimdiye kadar?

E: 1999 senesinde İstanbul Ataşehir’ de kuruldu ve burada 750 konut yaptı. 2009′ dan sonra kendimizi Kurtköy bölgesine transfer ettik. Araştırma ve yatırımlarımız neticesinde buradaki ilk proje 2012′ de başladı. Bu ay WBahçe projemizde 136 konutu teslim ediyoruz. Şu an devam eden projelerimiz Wroof’ un dışında bir de QBahçe var. Bu da 98 konutluk butik bir proje olmasına rapmen 15 dönümden fazla bir arazi üzerinde yer alıyor. 2014 yılı içerisinde de 2 yeni projeye daha başlayacağız.

D: WRoof projesini Demirbaş Yapı ile beraber yürütüyorsunuz. Yollarınız Sefa Demirbaş ile nasıl kesişti ve planlarınız neler?

E: QBahçe hariç W’ lu projeler Demirbaş Yapı ile beraber. Tanışma hikayemiz bir pizzacıda başlıyor. Ortak bir arkadaşımızın tanıştırması sonucu çok kısa zamanda samimiyetimiz ilerledi. Arkadaşlığımızın 2. yılında proje beraberliğinden bahsetmeye başladık, bundan bir yıl sonra ise projeye başladık. Tam bir kan uyuşması yani. Ortaklıkların en büyük sıkıntısı olan para problemini biz en baştan kuralları belirleyerek çözdük. İkimiz de tok ailelerden geldiğimizden aramızda bu anlamda hiçbir sıkıntı yaşanmadı.

D: Wroof yeni projeniz ve basında büyük bir lansmanla yer aldı. Projenizin ayrıcalıkları nedir? Kimler tercih ediyor? Ne zaman teslim ediliyor?

E: Wroof Kurtköy’ ün en merkezi bölümünde yer alıyor. Önemli diğer özelliği ise yeni tip imar planına göre yapılıyor olması. 1+1, açık ve kapalı mutfak seçenekli 2+1′ ler, 3+1 ve 4+1 şeklinde dairelerimiz mevcut. Projede en küçük balkon 6m2′ den başlayıp 40m2′ ye kadar ulaşıyor. Toplam konut sayısının 1/4′ ü teraslı evlere ait. 1+1 ve 2+1 olarak düzenlenen loft dairelerimiz çok ilgi görüyor. Toplam 206 daireden oluşuyor. Teslim 2015 Aralık ayında olacak ancak ağustos eylüle çekme durumumuz da söz konusu. 2014′ te sektörel maliyet artışlarından etkilenmemek için erken teslim etmeyi düşünüyoruz. Şehrin biraz dışında daha sakin bir yerde yaşamak isteyenler ve yine Kurtköy’ de oturup daha iyi ve merkezi bir siteye geçmek isteyenler bizi özellikle tercih ediyor.

D: Peki neden Kurtköy?

E: Şirket politikası olarak yeni gelişen bölgelerde inşaat yapmayı daha çok tercih ediyoruz. Gelişen bölge her zaman daha karlı oluyor ve müşteri kar ettikçe sizin projelerinize verdiği değer de artıyor. Alıcıyı araba vs. gibi küçük hilelerle kandırmayı doğru bulmuyoruz. Alıcı yatırımının değeri yükselirse gerçekten memnun olur, biz de buna uğraşıyoruz. WBahçe Teknopark ile eşzamanlı bir projeydi ve bu projemiz başlangıca göre %40 prim yaptı.

D: Sıradaki projeler nedir?

E: Biri yine Kurtköy diğeri de Dragos’ ta olacak. Buraya benzer 100 daire civarında olacak. Toplu konut mantığı pek bize uygun değil. Selamlaşılmayan, komşuluğun olmadığı yapılanmaları tercih etmiyoruz. Bunlarda da her katta maksimum 4 daire yer alacak.

D: Önceki kuşaktan geleneksel olarak neleri aldınız?

E: Bir önceki kuşakla aramızda artık çok daha büyük farklar var. Teknoloji çok hızlı gelişti. Üretim bilgisayarlarla, ERP sistemleriyle günlük olarak takip ediliyor. Dolayısıyla pazarlama ve lansmanda da yöntemler yön değiştirdi. Tüm bilgi internette ve bununla bağlantılı olarak ofis maliyetlerimiz eskiye göre azaldı. Tüm bu unsurlar değişirken değişmeyen en önemli şey, önceki kuşağın da bize mirası müşteri memnuniyeti ile çalışana itimat ve saygı. İşçinin düzgün kazanması gerektiğinin bilincinde emeğe değer veren bir şirket politikamız var.

D: Son yıllarda neden evler küçüldü? Biz mi savurganlaştık, şartlar mı bunu getiriyor? Tamam aileler küçüldü ama ihtiyaçlar arttı. Artık giyinme odasız, çalışma odasız ev düşünmek istemiyoruz.

E: İstemiyoruz, ama düşünmek zorundayız! Şehir merkezlerinde metrekareler küçülüyor, kiralar ve satılık fiyatları artıyor. Avrupa’ dakine göre İstanbul fiyatları hala çok düşük ama git gide artacak. Dolayısıyla daha minimalist düşünüp mobilyaları küçültüp yemek takımı gibi fazla eşyaların sayılarını düşürmek lazım.

D: Zor olacak ama denemeye çalışırız 🙂 Peki Emre Bey, Decoridea takipçileri ev çekimlerine bayılıyor. Sizin örnek daireniz ne zaman tamamlanacak, sizden çekim sözü alsak?

E: Elbette. Şu ana kadar dairelerin %50′ si satılmış durumda. O yüzden biz de en geç bir aya kadar örnek dairemizi tamamlamış olur ve sizi bekleriz.


D: Harika. Bu güzel röportaj için çok teşekkür ediyoruz, başarılarınızın devamını dilerim.

Ve bu modern satış ofisinin dekorasyon detaylarıyla sizi baş başa bırakıyorum…

Kütüphanenin ortasındaki kapı örnek daireye açılacak. 

Ofisin dekorasyonuyla çoğunlukla Sefa Demirbaş ilgilenmiş. 

Aydınlatmaya bayıldığımı da söylemeden geçmeyeyim.

Yazar

Comments

 1. Fotoğraf yasağı çok sıkıntılı bir konu aslında. Sergileme ve tanıtım mantığına ters düşüyor.

  Benim de favori markam By Kepi idi. Çizgileri ve yaptıkları kombinler büyülüyordu…

 2. Fotoğraf yasağı çok sıkıntılı bir konu aslında. Sergileme ve tanıtım mantığına ters düşüyor.

  Benim de favori markam By Kepi idi. Çizgileri ve yaptıkları kombinler büyülüyordu…

  • Kesinlikle katiliyorum, sonucta amac zaten teshir.. Artik oldugu kadar 🙂

   By Kepi, sahane, fazla soze gerek yok 🙂

 3. Merhabalar

  ismob fuarına katılımda bulunan tum MARKAlarımıza bir kez daha tebrik eder, sadece turkiyede degil dunya capında MARKAlasmak adına sektorel olarak harcanan cabalar için tesekkurler.

  ancak bazı fotograf karelerinin altında ait oldugu MARKA adı yerine farklı MARKAların yazıldıgını gormek uzucu.

  herkeze basarılar

 4. Yeşim hanım merhaba,

  Öncelikle yorumunuza teşekkür ederim. Marka isimleri fuari gezerken almış olduğum notlardan yola çıkarak yazılmıştır. Eğer bir karışıklık olup da yanlış yazıldıysa birebir fotoğraf üzerinde bunu belirtirseniz çok sevinirim. Olası bir yanlışlığı engellemiş oluruz.

  Sevgiler, ilginize teşekkürler..

  Decoridea

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Pin It