Geçtiğimiz hafta çarşamba Nişantaşı City’ s Mahalle’ de Ayşe Arman ile Mahalle Sohbetleri gerçekleşti. Her ay birkaç konuk ağırlanan bu güzel söyleşi ortamının bu ayki konukları astrolog Filiz Özkol, sunucu-yazar Ece Vahapoğlu ve ünlü tarihçi ve turist rehberi Saffet Emre Tonguç idi. 
Yeni yıl ile ilgili yazmış olduğu kitabından bahsederken 2014′ te bizi nelerin beklediğine de değindi. Hemen notlar alınsın 😉 Önümüzdeki yılın özellikle ilk 6 ayındaki en şanslı burçlar yengeç, boğa, başak ve oğlaklar. Temmuz ayına kadar gezengenlerin retro dediğimiz geri hareketleri olduğundan tüm burçlar biraz zorluklar yaşayabilir. 1 şubata kadar ise Venüs gerilemesi olduğundan, hanımlar, güzellik, estetik ve dış görünüşle ilgili hiçbir müdahalede bulunmuyoruz diye uyarıda bulunuyor.  

Güncel konulardan bahsederken Ayşe Arman seçim sonuçlarını tahmin edip edemeyeceğini soruyor Filiz Hanım’ a. Aslında tahmin yürütülebileceğini ama sağlam bir tahmin olabilmesi için seçim tarihinin tam bilinmesi ve partilerin kuruluş tarihlerinin incelenmesi gerektiğini söylüyor. Söyleşiye gelen dinleyicilerden biri burç ve yükselen ayarlamak için sezeryan doğumda neye dikkat etmek gerektiği gibi pek ütopik bir soru sordu ki yapanlar yok değil ama bana kalsa biraz abartı bir durum artık o kadarı 🙂 Yine de ilgilenene notum olsun, kariyer, aşk gibi gelip geçici konulardan ziyade dikkat edilmesi gereken tek şeyin o anki olumlu hareketlerine göre gezegenlerin sağlık evine isabet etmesiymiş. 

Ece Vahapoğlu, protokol sunucusu, tercüman, yazar, gazeteci gibi özelliklerinin yanına son yıllarda bir de wellness eğitmenliğini ekledi. Sağlıklı yaşam için gereken tüm aşamalara dair sizi yönlendirip, gerekli ekibi sağlayıp hayatınızı değiştiriyor. İlk olarak “60 Günde İdeal Vücut” ve “60 Tarifte İdeal Mutfak” kitaplarıyla bu işe başlayıp bugünlerde çıkardığı “Ece Vahapoğlu ile İdeal 21” kitabıyla devam ediyor. İşin 21′ deki sırrı, bir davranışın alışkanlık haline gelebilmesi için 21 gün / 21 kez yapılması gerektiği felsefesinden yola çıkıyor. Program dahilinde 15 kişilik bir ekiple çalışılıyor olması. Diyet tarzınız diyetisyeninizle planlanıyor ve buna göre hazırlanan yemekler adresinize teslim ediliyor. Tabii ki sadece yemekle kalmayan bu program bol egzersiz ve meditasyonla da destekleniyor. Ece Vahapoğlu da haftada 3 gün bu programı takip edenlerle yürüyüş yapıyor ve diğer günlerde de yakından takip ediyor gidişatı. Detaylı bilgi için www.ecevahapoglu.com u inceleyebilirsiniz.
 
Ayrıca o gün birkaç faydalı bilgi de verdi hemen maddeleyeyim:
* Dümdüz yolda 50 dakika gibi bir zaman yürümenin fazla etkisi yokmuş. Aralarda birkaç dakika koşup dolaşımı hızlandırıp tekrardan yürümek gerekliymiş.
* Alkali beslenme ve yaşam tarzını benimsemeliyiz.
* Sabahları aç karnına hafif ılık suya yarım limon sıkıp içmeliyiz.
* Balığın faydaları malum; ancak somonu mümkün olduğunca sık tüketmek lazım çünkü omega 3 açısından en zengin balıklardan biri. Üstelik omega 3 kaymak gibi nefis bir cilde sahip olmak için de önemli bir anahtar.
* Bir banyo fırçası ile sol ayaktan başlayarak kalbe doğru yukarı hareketlerle vücudumuzun her yerini hafifçe tarıyoruz. Bastırmaya gerek olmadan da bu şekilde yapılan masaj tüm vücut dolaşımını hızlandırarak zindelik kazandırıyormuş, mutlaka denemek gerekli.
* Gece yemeklerinden sonra meyve kesin yasak.
Gelelim üçüncü ve benim de merakla beklediğim konuk Saffet Emre Tonguç’ a. Kendisini ilk olarak Hürriyet’ in seyahat ekindeki yazılarından tanıyordum. Sonra git gide basında da epey yer almaya başlayınca kendisinin ne kadar bilgili bir rehber, tarihçi, seyahat yazar ve fotoğrafçı olduğunu anladım. 124 ülke gezmiş olan doktoralı bu rehber bildiğiniz rehberlerden oldukça farklı. Anlattıkları ve tarzıyla sizi sıkmadan bilgi bombardımanına tutuyor ve siz de zevkle dinliyorsunuz. Kendisiyle kesinlikle bir yurtiçi veya yurtdışı tur yapılmalı. Mesleğinde o kadar iyi ki Türkiye’ ye gelen çoğu ünlüyü kendisi gezdirmiş. Bunların başında Madonna, Colin Powell, Calvin Klein, Oprah Winfrey, Dan Brown, Bob Geldof gibi sanatçı ve işadamları geliyor. 
Bu ara kendisinin İstanbul’ da düzenlediği Kapalıçarşı ve Balat turları oldukça revaçta. O gün diğer konuşmacılardan daha uzun bir söyleşi gerçekleşti kendisiyle ama anıları keyifle dinlemekten not almaya fırsat kalmadı itiraf etmeliyim ki 🙂 Bence bu da vesile olsun mutlaka kendisinin bir turuna katılın. Nisan ayında başlayacak olan “Erguvan Zamanı Boğaz” turları da mutlaka kaçırılmaması gerekenlerden. 
Bu güzel organizasyona emeği geçen herkese ve tabii ki eğlenceli tavırları, hoş sohbetiyle bize hoş bir gün yaşatan Ayşe Arman’ a da çok teşekkür ediyorum.  
Yazar

Yorum Yaz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Pin It