Birleşik Arap Emirlikleri, petrol sayesinde oldukça zenginleşmiş olan halkının ve şeyhlerinin gösterişe olan ilgisinin Arap şatafatı ile birleşmesi sonucu son derece lüksün hakim olduğu bir ülkeye dönüşmüştür.
Revaklı binaların oluşturduğu genel mimari tarz hem dış cephelerde hem de iç mekanlarda sıklıkla karşımıza çıkar.
Bu da iç mekan revaklarına bir örnek. Bu tarz hoşunuza gidiyorsa siz de evinizde uygulayacağınız bir nişi revak formu verebilir, duvarında ise farklı bir doku yakalamak için taş veya duvar kağıdı kaplatabilirsiniz.

Sarılar, bakır ve altın tonları olmazsa olmazıdır Arapların diyebiliriz.

Bu ve benzer evlerin pencereleri genelde daha iç taraftadır. Kadınların “ne olur ne olmaz” dışarıya karşı daha iyi korunabilmeleri, bir şekilde sağdan soldan görülmemeleri için. Bize korkunç geliyor bu düşünceler ama dünyanın bazı yerlerinde hala hakim ve işte böyle yaşam stiline kadar etki ediyor.

Rezidans yaşamı bizde olduğu gibi orada da popüler, özellikle de son yıllarda yapılan sayısız ve rekortmen gökdelenler sayesinde.

Geniş evlerine girdiğinizde dikkatinizi çekecek olan geniş alanda divan usulü yerleştirilmiş koltuklardır. Kalabalık ev nüfusuna ve kalabalık misafirlerine rahatça oturacak ve sohbet alanı sağlayacak ferahlıkta olmalıdır.
Arap stilinde görkemli aksesuarlar, gofreli kumaşlar, ışıltılı tonlar sıkça gözümüze çarpar. Halılar da iri desenli klasik olmalıdır.

Altın tonlarına canlı renkler eşlik eder çokça.
Örneğin, bu da Burj Al Arab’ ın odalarından bir tanesi, renk kavramını yeterince özetliyor sanırım 🙂
Ahşap oyma mobilyalar gerek oturma gruplarında gerekse kapı, duvar süslemelerindeki panellerde pek yaygın.

Ev stili Dubai yazımı da yayınlamakla beraber Dubai- B.A.E. dosyasını tamamlamış bulunuyorum. Bu farklı kültürü siz de yakından tanımak isterseniz, önceki yazılarımdan yola çıkarak (ilkiikincisi) zevkinize göre bir program oluşturup keşfe çıkabilir, alışveriş ve stil olarak kendinize buralardan yeni güzellikler katabilirsiniz.

Yazar

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Pin It