Canım takipçilerim, hani böyle devamlı yazıyorum ya şöyle mekanlar çok güzel, şu tarz inanılmaz şık, bu stil pek trendy; uçsuz bucaksız bir saray verseler de her odasına beğendiğim her tarzı uygulasam yeri, o derece 🙂 Yine böyle düşündüğüm uygulamalardan biri dekorasyonda akvaryum kullanımı.

Balıkların rengarenk ve sessiz varlıklarını ev içinde bir huzur kaynağı olarak görmüşümdür hep. Belki minik bir köpek gibi sevip okşayamazsınız tüylerini, komut veremezsiniz veya kapıdan girdiğinizde sevincini göstermek için üstünüze koşmaz ama sudaki süzülüşlerini izlemek bile bence başlı başına meditasyon. 

Tavandan tabana silindir akvaryum uygulamasını ilk kez 2005 yılında bir fuar için gittiğim Çin’ in Guangzhou şehrindeki bir banka şubesinde görmüştüm. O kadar heybetliydi ki kalbimden vurmuştu resmen. O zamandan beri bu devasa akvaryumlara ayrı bir ilgim vardır.

İki oda arası geçiş için güzel bir fikir. Ama bu komple kapalı akvaryumların bakımı ve temizliği için önceden ciddi araştırma yapılmalı ki bu kadar büyük bir sistem kurup evinizin tüm yapısını değiştirdikten sonra kötü bir sürprizle karşılaşılmasın.

Deprem ülkesi olduğumuz için yatak başı akvaryumu ne kadar mantıklı bir seçim bilemiyorum, benim aklıma direk depremi getirdi. Ancak koyun değil balıkları sayarak uyuma fikri eğlenceli olabilir 🙂 Özellikle de yatak odalarına koyup izlemeden uykuya dalamayanlar için televizyonlara karşı “sağlıklı” bir seçenek olmuş olur. 

2 geniş cephede komple akvaryum demek, evin içinde akvaryum değil akvaryum içinde ev demek bana kalırsa. İnsanların balıkları izleyebilmesi değil, balıkların insanları izleyebilmesi gibi bir durum ortaya çıkıyor hatta. O kadar onların sisteminin içinde bir ev. 

Daha ufak alanlar için bir seçenek altı akvaryum üstü sehpa. Eğer balık tutkunuysanız ve onları sürekli izlemek istiyorsanız konumunun alçaklığı yüzünden bu pek cazip olmayabilir. Ama tamamen süs amaçlı kullanılacaksa hoş bir uygulama. 

Silindir akvaryumlara bir örnek daha.

Yine görsel olarak hoş bir düşünce olsa da lavabo içinde balık besleme fikri mantıklı değil gibi, kaçımız “banyoya gidip lavaboda balıkları izleyeyim” der ki? Sadece ortam oluşturulup balıksız bir şekilde dekor olarak kullanılabilir.

Sizi bilmem ama ben böyle bir odada uyuyor olsam kendimi kesinlikle deniz kızı sanabilirim, çok net! Bu olağanüstü manzara başka bir düşünceye olanak sağlamaz ki 🙂

Modern bir tarz ve şekil itibariyle de oldukça hoşuma gitti.

Köşe dönüşlü veya geniş koridorların sıkıcılığını kırmak için akvaryum kurma fikri şahane. Tam anlamıyla bir hareket getirebilirsiniz.

Beyazların hüküm sürdüğü bu minimalist mekanda müthiş iç açıcı bir görüntü. Bunları gördükçe akvaryum kurma isteğim kabarıyor. Büyük çaplı akvaryum kurmuş olanınız var mı, tavsiye eder misiniz bana ve okuyucularıma?

Yazar

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Pin It