Apartmanlar, bloklar günümüz modern yapılarında çoook çok katlı, epey heybetli. Dışarının heybetiyse her zaman içeri yansımıyor bu görkemle ters orantılı olarak. Dışarıdan yüksek ama içeride zaman zaman oldukça basık katlarda projeler yapılabiliyor.

Halbuki şöyle yüksek tavanlı, feraaah ferah evlerde otursak fena mı olur? Evet yapım aşamasındaki maliyetten tutun da oturum aşaması dahil olmak üzere pek çok zorluğu bulunabilir yüksek tavanın. Dev bloklarda fazla kat olduğunda bir de yüksekliğin normalin üzerinde tutulması imarla ilgili ek izinler veya maliyetler getirebilir. O bitti diyelim, şimdilerde her şey enerji tasarrufu üzerine kurulu. Dünyamızın kaynaklarını bu kadar kalabalık bir nüfus olarak son hız tüketirken daha az enerji sarf edilen ekolojik evler önem taşıyor. Oysa yüksek tavanlı bu daireleri, villaları ısıtmak başlı başına bir maliyet olabilir. 

Neyse! Daha fazla karamsar tablolar çizmenin anlamı yok, biz işin estetik yanındayız şu an 🙂 Yukarıdaki gibi zaten dar olan koridorları ferahlatmanın en kolay yollarından biridir aynı zamanda tavan mesafesini fazla tutmak. 

Kullanılacak aydınlatmalarla mekanda uzayan gölgeler yaratmak kuşkusuz daha geniş bir mekan izlenimi uyandıracaktır.

Verandalarda yüksek tavan kullanımı da oldukça estetik duruyor. Bir taraf da açık olduğundan tavana istediğiniz desen ve doku uygulamayı yapın, göze batmaz, ortamı boğmaz.

Eğer loft tarzında bir kullanımınız olacaksa bol sayıdaki pencere yüksek tavanın yaratabileceği kasveti yok edecektir.

Ve işteee yine o! Göğe uzanıyormuşçasına katlanan raflar, sayısız kitap ve merdiven. Sizce de sonsuz duvarların en güzel süsü değil mi?

Merdiven tırabzanlarıyla ilgili bir yazı yazmıştım önceden linkine buradan ulaşabileceğiniz. Orada da belirtmiştim, demir ferforje tırabzanlar şimdiki muadillerine göre çok daha zarif duruyor, hele bir de böyle yüksekten heybetlice iniyorsa mekana daha büyük bir asalet katıyor. 

Sizin yüksek tavanlarla ilgili uygulamanız ne olurdu, tercih eder misiniz? Haydi yazın bana…

Yazar

Comments

  1. Maşallah çok hoş bir ev. En çokta giyinme odası ve hamam hoşuma gitti. Hayatı daha güzel hale getiren ayrıntılarla dolu bir ev. Huzurla, ağız tadıyla otursunlar inş. evlerinde, daha güzelleride benim olsun inş. :))

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Pin It