İç bahçeden evin belli bir bölümünü seraya çevirmek ya da kış bahçesi ya da en geleneksel tipiyle avlular anlaşılmasın. Şimdilerde yeni trend bunların hiçbiri değil, en gözdesi iç bahçeler! 

Peki farkı nedir bu iç bahçelerin ve nereden çıktı böyle? Yeni konut projeleri gezmekten çok hoşlandığım için geçen gün yine eşimle ufak bir tura çıktık. Gezdiğimiz iki projede de iç bahçeleri görünce yazmak şart oldu. Bunlardan ilki Hadımköy’ de inşaatı devam eden Valle Lacus isimli butik site 8+2 tek tip villalardan oluşuyor. Villayı iç içe 2 kare gibi düşünün işte o içteki kare dört kenarı cam, üstü açık bir iç bahçe. 

4 cephede her alandan görülebilen bahçe, alanı itibariyle bir oturma grubu da koyabileceğiniz genişlikte. Kış bahçesinden farkı üstünün kapalı olmaması. Bu halde pek mantıklı gelmeyebilir kulağa ama kışın çıkıp oturamasanız bile evin merkezinden her yere dağılan aydınlık ve belki de yağan karın evin içine yağıyormuş hissi bence yine de her şeye değer.

Üst katlar da bu ferahlıktan faydalanıyor. 

İsterseniz perde koymayın daha bol ağırlayın güneşi evinizde.
Gezdiğimiz bir diğer proje de yine Hadımköy’ de Gölmahal‘ di. Bu projenin sahibi fotoğrafçılık dünyasından tanıdığımız Yalçınlar. Gölmahal’ deki villaların iç bahçesi oturma alanı sunmuyor, sadece bitki yetiştirebilirsiniz, tercih sizin. Ama bu projede en çok beğendiğim şey villaların akıllı ev olmasının yanı sıra aynı zamanda ekolojik evler olması. 

Şöyle ki, aşağıdaki resim villanın çatısı. Kanatları içe doğru, alıştığımız çatı görünümünün tam tersi yani. Burada bulunan kanallar sayesinde toplanan yağmur suyu arıtılarak site içi peyzaj alanlarının sulanmasında kullanılıyor. Diğer bir güzel yanı site girişinde bulunan dev güneş paneli. Bu da kapalı havuz ısıtması ve sosyal tesislerde gereken yerlerde kullanılan suyu ısıtmada kullanılıyor. Bir nokta daha var ki kullanmamama rağmen kulağa hoş geliyor. Isınma olarak doğalgaz kullanılmayacak bu sitede. Isı pompalarının kullanıldığı peteksiz bir sistem oluşturulmuş yurtdışından getirilen mühendislerle çalışılmış çok daha masrafsız ve ekolojik bir yöntem olduğu belirtilmiş. 

Bu da Gölmahal’ in zemin katında jakuzi bölümünün içbahçesi, miniğinden…
Ben de internette biraz iç bahçe araştırması yaptım ancak gördüm ki henüz bu gezdiğim projelerdekine benzer olarak pek yaygınlaşmamış ama türevleri mevcut.

Hiçbirine yeriniz yetmiyorsa işte bu da iç bahçe, ferforje merdiven sıcak bir hava katmış. Mis! 😉
Yeni projelerdeki iç bahçe fikrine bayıldım ben, ya siz? En çok hangilerini beğendiniz?
Yazar

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Pin It