Cuma günü Bahçeşehir Akbatı alışveriş merkezinde Ayşe Tolga ile aromaterapi ve sahip olduğu Aisha kozmetik hakkında bir söyleşi vardı. Asıl konum dekorasyon ama bu tarz güzellikler, doğal uygulamalar, mis kokular, insan ruhuna iyi gelen aktiviteler oldu mu sizinle paylaşmadan edemiyorum. Aslında hepsi birbirinin döngüsü. Önce fiziksel ve ruhsal iyi olacağız sonra bu iyiliği çevremize yansıtmak için her dokunduğumuz yeri güzelleştireceğiz.

Gelelim söyleşiye. Ayşe Tolga’ yı zaten tanırsınız, benim de çok başarılı bulduğum, severek takip ettiğim bir oyuncu. Birkaç yıl önce esanslara, şifalı bitki yağlarına ve aromaterapiye merak salınca bu işin eğitimini almaya karar veriyor. Londra’ da aldığı eğitimden sonra holistik (bütünsel iyileşme felsefesi) terapist ünvanı ile Aisha kozmetiği kurarak aromaterapi reçetelerini hazırlamaya başlıyor. Söyleşi ile ilgili genel bilgileri verdikten sonra yağlar ve uygulama alanlarıyla ilgili minik bilgileri madde madde yazacağım. 

“Güzel kokularla terapi” anlamına gelen aromaterapinin tarihi oldukça eski. O kadar ki M.Ö. 5000 yılına kadar giden bulgular mevcut. Çatalhöyük’ te bulunan kaplardaki tohumlardan, Mısır’ daki mumyalama ritüellerine, oradan Çin’ e kadar uzanan bir harita söz konusu. Bilimdalı olarak incelenmesi ise 1928 yılında Fransız kimyager René Maurice Gattefossé’ un bir deney sırasında elini yakıp, su sanarak batırdığı lavanta yağının iyileştirici etkisini görmesinden sonra oluyor.

Aromaterapide yağlar ikiye ayrılıyor: Uçucu yağlar ve baz yağlar. Uçucu yağlar daha yoğun olduğundan tatlı badem yağı, jojoba, kayısı çekirdeği veya ayçekirdeği yağı gibi yağlarla seyreltilerek kullanılıyor. Zaman zaman uçucu yağlar maden suyuyla da seyreltilebilir. Susam yağı ısınarak elde edildiğinden pek önerilmiyor, aslında hiçbir yağın ısınmamış soğuk preslenmiş hali tercih edilmeliymiş öğrendiğimize göre, zeytinyağı da buna dahil. Aromaterapi yağları İbn-i Sina’ nın bulduğu buhar distilasyonu yöntemiyle bitki özlerinden elde edildiğinden içerikleri çok yoğundur. Bir bitki öz yağını kullanmadan önce buna alerjiniz olup olmadığını anlamak için en hassas derimiz olan kolumuzun iç kısmına, üzerine yağ damlattığınız yara bandını yapıştırıp 20 dakika bekliyorsunuz, herhangi bir tepki oluşmazsa rahatlıkla kullanabilirsiniz. Şimdi kağıt kalemi hazırlayın, notlar alınsın, enfes bilgiler geliyor her daim işinize yarayacak.

Başucu bilgileri:

* Lavanta, soğutucu bir yağ olduğundan yanıkları ve pişikleri iyileştirmede oldukça etkili. Hatta Ayşe Hanım bebek bakımında popo temizliğinde kendi kızında kullandığını, kimyasal içeren ıslak mendillerden çok daha güvenilir olduğunu söyledi. Haksız da sayılmaz hani, bir yanda üretim koşullarını bilmediğimiz bir ürün, diğer yanda damıtılarak elde edilen çiçek yağı.
* Lavanta, kaygı bozukluğu yaşayanlar, uyuma problemleri olanlara özellikle tavsiye ediyor. Lavanta tam bir yatıştırıcı, sakinleştirici. Hamileler ve menopoz dönemindekiler lavanta suyunu (yağı değil bu kez, dikkat) yüzlerine sıktıklarında serinletici olarak faydalanabilirler.

* Tam da içinde bulunduğumuz gibi mevsim geçişlerindeki bahar yorgunluğunu ve miskinliğini üzerinizden atmak için canlandırıcı, turunçgil bazlı portakal, mandalina, bergamot ve greyfurt gibi öz yağları tercih edebilirsiniz. Sınav stresiyle baş etmede de etkili kokulardır, özgüven duygusunu tetikler.

* Yaklaşan kış aylarında üst solunum yollarımızı rahatlatmak ve enfeksiyonlardan korumak için bir parça pamuğa 5 damla çay ağacı yağı ve 5 damla okaliptüs yağı damlatıp kaloriferin üstüne koyabilirsiniz.

* Genelde huzursuz, gergin mizaçlı kişiler günde birer damla melisa yağıyla şakaklarına masaj yaparak kendilerini daha iyi hissedebilirler.

* Yine bir parça pamuğa 5 damla Roma papatyası, 5 damla lavanta damlatmak rahatlamaya yardımcı olur.

* Boyalı saçlara zeytinyağı ile bakım yapmak boya ile yağın tepkimeye geçerek saçı yakmasına sebep olabiliyormuş, aman dikkat.

* Nane yağı depresyon ve matem duygularıyla baş etmede birebir olduğu gibi hamilelik bulantıları ve yol tutması gibi durumlarda da 1-2 damla koklanması yeterlidir. Kışın bağışıklık sistemini de kuvvetlendirir.

* Son yılların trendi argan yağı sadece yeni moda bir akım değil, gerçekten etkili bir yağ. Genel bilinenin aksine sadece saç ve saç diplerini güçlendirmek için değil, içeriğindeki kolajen sayesinde yüz kontürünü toplamada da etkili. Bunun için argan yağına çuha çiçeği yağı, kalendula, buğday özü ve gül yağını karıştırarak sabah akşam uygulayabilirsiniz. Gül yağı oldukça pahalı olduğundan ıtır yağı da aynı işlevi görebiliyormuş. 

* Tiroid için avokado yağı ve sarı kantaron ile hazırlanan formüller tercih edilmeli. Bunun için de tabii ki Aisha’ ya başvuracaksınız 🙂 Avokadonun aynı zamanda östrojen seviyesini yükselten bir meyve olduğunu hatırlatayım.

* Ayşe Tolga güneş kremi kullanımında çok titiz davranılması gerektiğini hatırlattı. Bazı güneş kremlerinin içeriğindeki titanyum dioksit deride emilip kana karıştıktan sonra karaciğerde kalıyormuş ve bu yüzden bu içerikteki kremler Avrupa’ da toplatılmaya başlanmış. Kendisi de kızını sabah 10′ dan önce, akşamüstü 4′ ten sonra güneşe çıkardığından hiç krem kullanmamış.

* Duş alınca hepimiz rahatlıyoruz ferahlıyoruz neden mi? Bunun sebebini daha önce bilmiyordum ben de. Duş esnasında gözeneklerden aldığımız suyla 1,5 litre su içmiş kadar oluyormuş vücudumuz.
* Aktardan aldığınız uçucu yağı bir kağıda damlattığınızda 20 dakikada uçar, 20 dakikadan sonra hala kalıyorsa o yağ kullanılmamalıdır.
* Aromatik yağların hiçbiri yüze sürülmemelidir, ancak bitki suları sürülebilir.

* Zaman zaman aktarlarda satılan bitki isimleri yanlış çevrilebildiği için latince isimlerini bilmek en sağlamı.
* Aisha kozmetikte hem bebek sağlığı hem hamileliğin rahat geçirilebilmesi ve doğum sonrası için annelere yönelik pek çok ürün bulunuyor. Tüm detaylarıyla ürünlere buradan ulaşabilirsiniz. 
Ayşe Tolga’ ya bir kez daha bu keyifli ve yararlı söyleşi için teşekkür ediyorum. Eminim yukarıdaki bilgiler sizin de çok işinize yarayacak. Kendisi aynı zamanda aromaterapi kursları da vermektedir. Hatta deneyli uygulama yapılan bir kurs gününün fotoğraf çekimi için de söz aldım kendisinden 🙂 İlgilenenler web adresindeki numara ve maillerden iletişime geçebilir. 

Yazar

1 Yorum Var

  1. Aahh bir teknem olsa hatta resimde gördüklerimin hepsi benim olsa

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Pin It