Modern dünyada çalışma şartları, para kazanmak bir hayli zorlaştı. Herkes “nasıl farklı olurum?” un, kendini kanıtlayabilmenin derdinde. Bunu yaparken de sınırlar fazlasıyla zorlanıyor elbette. Hem çalışanlar hem de işverenler için de geçerli durum. Çalışanlar kendilerini göstermeye çalışırken işverenler de bir yandan şirketlerini cazip kılmanın yollarını arıyorlar. Sundukları imkanlar bir yana artık ofislerde de farklılık ve ilgi çekici ortamlar yaratıyorlar. Ben de bunlardan bazılarını derledim. 

Bu, Fiskars makas ve benzeri gereçler üreten firmanın yönetim binasından bir görünüm. Yapılan işle ilgili bu tarz uygulamaları beğeniyorum. Önceden gezdiğim birkaç fabrikada Fiskars gibi ürettikleri ürünlerden bir robot yapmışlardı, diğerinde de ufak bir düzenekle hazırlanmış elektriksiz çalışan bir düzenek vardı.

Ofis kapıları çalışanların zevkine göre dizayn edilebilir. Bu biraz maliyetli olabilir tabii ki herkesin fikrini sorup ona göre düzenlemek ve işe giren işten çıkan her personel için bunu yapmak… (ben Londra telefon kulübesini alabilirim hiiiiç sakıncası yok)

Tamamen inşaat ve malzeme taşıma paletlerinden oluşturulmuş bir ofis. Bir palet firması yapsa bu kadarı biraz boğucu olabilecekken hatta patron hakkında “cimri” gibi yorumlara dahi sebep olabilecekken 🙂 iş kolu farklı bir firmada çalışanlar tarafından esprili bulunabilir.

Super Mario duvar kağıtlı bir ortam çocuk odası dışında ofisler için nasıl bir motivasyon kaynağı olabilir soru işareti 🙂 Tabii tüm bunların yapılmasında insanın yaratıcılığının ve sorgulamacı, üretken yönünün çıkabilmesi için çocukluğundaki gibi koşulsuz soru sorması, saçma da gelse her türlü fikri dile getirebilmesini sağlayabilmek yatıyor.  

Yukarıdaki ofise tam anlamıyla bayıldım! Kim böyle orman içinde su kenarı bir ev atmosferinde çalışmak istemez ki…

Yine eğlence odaklı bir yaklaşım tarzı, hatta biraz da adrenalin!

İşte çok cici bir örnek daha. Banyo aksesuarları satan bir firma için daha anlamlısı olabilir mi? Özellikle de küvetten masa yapıp sandalyesini avangard bir seçimle tamamlayıp, duvarları graffitilerle süslerseniz.. 

Aydınlık bir ortam sağlayan şeffaf kapsüller oldukça klostrofobik! Ben almayayım, alana da mani olmayayım…

Amerikalı bir firma Cadılar Bayramı arifesinde çalışanlarını daha ofiste bayram havasına sokmuş 🙂

Tıkır tıkır işleyen saatler, mekanizmalar. Ofisler için gayet anlamlı…

Bu ters dönmüş parkeleri görür görmez aklıma gelen: Hatırlar mısınız bilmem Robin Williams’ ın Jumanji isimli bir filmi vardı (tavla-monopoly tarzı yürütmeli ilerlenen oyunda sırası gelen komutlarda binbir türlü felaket yaşanır) Çocukluk aklımla beni bir hayli etkilemiş bir fantastik filmdi. Evin içinde oluşan orman, parkeleri delip, fışkırtarak büyüyen dev çiçek ve tufan sahneleri geldi gözümün önüne 🙂

Biraz yarışa ne dersiniz?

Az önceki itfaiye merdiveni direkli seçenekten sonra kaydırak daha eğlenceli bir merdiven opsiyonu. Kaydırak Google da başta olmak üzere pek çok firmada tercih ediliyor.

Ve tabii ki favorim. Uygulamada zor da olsa (masadan kalkınca ayakkabını çorabını giy, kalk, git) her daim kumsaldaymış gibi ayağınızın altında incecik taneleriyle yumuşacık kumu hissetmek güzel olmaz mıydı?

Siz en çok hangisini beğendiniz?

Yazar

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Pin It