Oryantalist Dokunuşlar

antique-table-room-decorating-ideas-580x585

Aylardan ramazan. Dini ve geleneksel her türlü unsurun yoğunlukta olduğu günler. O zaman biz de biraz oryantalist akıma göz atalım. 

Oryantalist akım dendi mi aklımıza zaten kelime kökü olan “orient” sebebiyle de doğu yöreler geliyor. Buna bizim doğumuzdan başlayıp, Ortadoğu ülkeleri olarak geçen tüm ülkeleri dahil edebilirsiniz. İlla ki her ülke kendi yaşayış biçimini, tarzını, kültürünü de ekliyor. Neticede gözlere şenlik detaylar çıkıyor.

Olmazsa olmaz ilk detay genelde koyu renk ağaçların kullanıldığı oymalı ve tumturaklı mobilyalar oluyor. Bunların ince detay süslemelerinde altın varaklar görülebiliyor. 

Renklerin canlı tonlarında mutlaka patlıcan moru, mürdüm eriği tonları, bordolar ön plana çıkıyor. Tabii ki akseuarlarda da bu tonları altınlarla kombinleyen gösterişli parçalar kullanılıyor. 

Bu tarz evlerde sıklıkla gördüğümüz ahşap kapı, duvar ve tavan süslemeleri vazgeçilmez unsurlardan. İşçilikleri bir hayli özenli olan bu detaylar mekanlarda aksesuar kullanımına bile gerek bırakmayabiliyor zaman zaman, o derece göz dolduran bir iddiada yani. Bir diğer seçenek de ahşap paravanlar. Özellikle yatak odalarındaki kullanımı son derece şık. 

Kapı veya tavan süslemesinden ziyade aşağıdaki fotoğrafta gördüğünüze benzer duvar süslerini ben daha çok beğeniyorum. AliBaba ve Kırk Haramiler’ deki gibi “açıl susam açıl” dediğinizde tüm heybetiyle iki kenara doğru açılacak bir heybeti var :) ve tabii ki mistisizmi.  

Koyu renk ferforjeler kullanılmış olan yatak odası detayları kalın kadife perdelere hafifletici bir etki yaratacaktır. Çin halısı, ipek ve Afgan işi kilimler ve halılar yerleri süslerken özellikle Fas ve Tunus’ ta sıkça görülen sarkıt avizeler de aydınlatma seçenekleri oluyor.

Oryantal esintilerin aslında en önemli unsuru da şark köşeleridir. Siz de evinizde veya yazlıklarınızda şark köşesi oluşturmak istiyorsanız ille de en geleneksel desenleri kullanmak zorunda değilsiniz. Özellikle yazlıklara uyarlamak isterseniz kırmızı veya bordo minderler üzerini kırmızı, turuncu ve bordonun farklı tonları ve etnik desenlerden oluşan yastıklarla donatabilirsiniz. Aşağıdaki resimden de esinlenebileceğiniz gibi çeşitli ebatlarda fenerler, kandiller ortamı daha zenginleştirecektir. 

Siz oryantal tarz dekorasyonun en çok hangi yönlerini seviyorsunuz??? Hadi bana yazın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir