Merhaba herkese,

Yoğun geçen bir iş gezisi için 4 gün Bursa’ daydım. Yeni sürprizler için altyapı çalışmaları deyip susayım şimdilik 🙂 Bu vesileyle de sıkı bir Decoridea takipçisi olan arkadaşım sevgili Ahu ve eşi Eren’ in evinde çekime gittim. Önceden belli kıstasları sebebiyle mimlemiş olduğum bir evdi zira kendisi, fırsat bu fırsat da sizinle paylaşmak istedim.
Çekirge’ de yer alan bu ferah ev normalde üç oda bir salon, çamaşır odası ve mutfağa bağlı yemek odasından oluşuyor. Hadi baştan başlayalım: Islak zeminlerde evin genelinde koyu renkler tercih edilmiş. Girişte yer alan sürgülü gömme dolabın genişliği ve iç dizaynı hayat kurtaran cinsten, tanıdık bir marangoza yaptırılmış (banyo dolapları da aynı ustadan çıkma).  Hep söylerim eski ustalardan iyi bir marangoz her eve lazım 🙂
Dresuar evin çoğunluk mobilyalarının yaptırıldığı İnegöl’ den Yavuzlar Mobilya‘ da yaptırılmış. 


Salon epey geniş, yemek ve iki ayrı oturma alanı olmak üzere üç bölümden oluşuyor diyebiliriz. Masa ve konsol Yavuzlar Mobilya. Konsolun üstünü taçlandıran Ermeni işi gerçek taş ayna ise Ahu Hanım’ ın babaannesinden yadigar, tam tamına 63 yıllık mazisi var. Bu değerli parçanın bir özelliği ise taş ayna olması. Bu zamanda az bulunuyor gerçekten. Uzun zamandır kendisini bekleyen bu ayna çok iyi durumda olduğundan çok ufak detaylarla elden geçmiş ve salonun hakim rengine boyanmış.

Salonun çeşitli köşelerine çiftin düğün resimleri kanvas tablo üzerine basılmış ve salona spor şık bir hava katmış. (Yeni trend dijital baskı kanvas tablolarla ilgili de ayrıca bir yazı gelecek, meraklısına dipnot.) Bunun dışında aşağıda gördüğünüz mavili tablo babadan hediye. 

Kristal kelebekler Deco Center. Aşağıdaki tablo Adnan Çoker’ in 100 adet  orijinal kopyasından biri. 

Evin tüm aydınlatmaları Deniz Avize, halıların tamamı ise Asos Halı’ dan seçilmiş. Salondaki iki tane el dokuması, diğeri de sheggy model. 

Tv bölümü ise iyice sıcak bir atmosfere sahip. Salonun ana bölümünden bir nebze uzak olması samimi sohbetlerin TV’ deki çoğu yersiz programlarla bölünmemesi adına çok iyi fikir olmuş; aynı zamanda TV izlemek isteyen için yine de ortamdan kopmaması adına çok isabetli olmuş. L koltuklar ise bu alanların vazgeçilmezi ve en rahat seçeneği, bu takımda açık renk tay tüyü kumaş kullanılmış. Televizyon ünitesi de Yavuzlar Mobilya’ da yaptırılmış. Ayrıca evin çeşitli yerlerinde gördüğünüz tablolar ise Ahu Hanım’ ın annesine ait. 

Mutfak ankastreleri ise Bosch. Bu verev davlumbazlara bayılıyorum. Alelacele yemek hazırlığı yaptığımız zamanlarda başı çarpma ihtimalini sıfırlıyor ve klasik muadillerine göre ise ultra modern bir görünüm sunuyor. Ev sahiplerinin uzun boyları göz önüne alınarak tezgah yüksek tutulmuş ve dolaplar Nolte Küchen’ den seçilmiş.

Yemek bölümü için marangoza yaptırılan Amerikan masa  ve İnegöl’ den alınan sandalyelerin tercih edilmesi ekstra bir oturma grubuna da yer bırakmış. 

Çamaşır odasında bol dolap demek deterjan, kova her türlü estetik olmayan unsurun yok olması demek, mis gibi derli toplu bir görüntü demek. Gelelim yatak odasına; oymalı Josephine koltuk Yavuzlar Mobilya’ nın klasik bölümünde, özel yapım yatak başı ve tüm detaylar modern bölümünden.

Yatak odası takımlarından kopup artık kendi krallığını etmiş olan gardroplar burada da giyinme odasında yerini almış. Yatak odasının iç tarafında olması sebebiyle ne gözümüzü işgal ediyor ne de sürgülü kapağa ihtiyaç doğuruyor. Sürgülü kapağın tek dezavantajı dolap karşısında “ne giysem” diye kara kara düşünen biz kadınların bir kapıyı açmak için diğerini kapatmak gerektiği ve her şeyi önümüzde göremememiz 🙂
Ebeveyn banyosu ve misafir banyosunun tüm detayları Vitra‘ nın kendi koleksiyonundan seçilmiş. 

Ve dekorasyonla ilgili bayıldığım bir nokta daha. Her ne kadar gerçek güzelliğini fotoğrafta bir türlü yansıtamamış olsam da bakır rengi eloksal kaplamalı bu alüminyum seramik çıtasını gidip Vitra bayilerinde görmenizi tavsiye ederim. Kombini olacak seramiklerle o kadar şık duruyor ki, görmekten yorulduğumuz mat ve parlak çeşitleriyle sarı ve gümüş tonlu olanlarının yerine mükemmel bir alternatif. Titiz ev sahipleri montaj ustasını son anda bir hatadan kurtarmış ve piyasada az bulunan bu rengi ve dokuyu azimle buldurmuş 🙂
Nice keyifli günlerde oturmanızı diler, misafirperverlik için tekrar teşekkür eder Decoridea blog 😉
Yazar

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Pin It