Aylardan beri gelmesini hararetle beklediğim Evteks 19. Ev Tekstili Fuarı sonunda geldi çattı. Üç günümü kendisine ayırdığımı söylememe gerek yok herhalde 🙂 Hem blog için hem Decoridea’ nın geleceği için boool bol mesai harcadım. Sürprizler için beklemede kalın. Göz gönül okşayan ciciler çok yakında…

Neyse şimdilik gelelim fuara. Gezme fırsatı yakalayamayanlar hiç üzülmesin onlarca fotoğraf göreceksiniz bu postta. Bugünkü post görsel ve fuar detayları hakkında olacak, yarınki postta ise Tetsiad bünyesinde fuar seminerlerine katılan dünyaca ünlü tasarımcıların anlattıklarına ve 2014-2015 sezonu trendlerine yer vereceğim. O yüzden yarınki yazıyı da mutlaka okumanızı tavsiye ediyorum. 

Ev tekstili denince aklınıza ne geliyorsa her şey burada mevcuttu. Nevresim takımı, yatak örtüsü, havlu, perde, kumaş ve tüm yardımcı malzemelerini bulabileceğiniz sayısız firma ve marka devasa standlarıyla yerini almıştı. CNR Expo’ nun 11 adet salonunu dolduran nadir fuarlardandır Evteks. Meraklısı bu kadar çok, segmenti bu kadar çok, oyuncusu bu kadar çok olunca fuarın da pek civcivli olması kaçınılmaz. İstanbul haricinde tekstil cenneti olan Bursa ve Denizli’ den de onlarca firma vardı

Renk renk desen desen kumaşlarla kendimden geçtim diyebilirim. Zaten gezerken bir kez daha anlıyorsunuz ki Türk tekstil sanayii (her türlü zorluklarına rağmen) almış yürümüş hatta koşmuş durumda. O motiflerin güzelliğine, detayına, kumaşların kalitesine inanamazsınız. Bu belki hepimizin genel geçer bildiği bir şey ama fuarda 11 hol gezip bu kadar çarpıcı örneklerle görünce bu düşünceler iyice pekişiyor. 

Yukarıdaki 2 örnekte de gördüğünüz gibi önümüzdeki sezonun yükselen trendi tavuskuşu. Standart kedi, köpek, kuş ve baykuş motiflerine bir yenisi daha eklendi. Bu nazlı ve asil güzelliği dekoratif obje olarak veya kırlentlerimizde ağırlamaktan zevk duyacağız bence.. 

Bahar geldi, yaz kapıda ya bütün fuar gözlerim rengarenk desenlerdeydi. İnsanın içini açıyor ister istemez, pozitif enerji alıyorsunuz o canlı tonlardan.

(Vanelli) 

Bu Persan’ ın az süsle çok şey anlattığı standı. Kumaşlar desenler o kadar yenilikçi ve özgün ki zaten ekstra bir şey eklemesine gerek kalmamış. Aşağıdaki ikili berjere ise resmen ba-yıl-dımmmm! Zaten saray konseptli her şeyi sevdiğim için bu ikili güzele de görür görmez vuruldum. Persan’ ı tebrik etmek lazım, koltuk değil resmen bir tablo, bir sanat eseri. Bu arada fotoğraf yanıltmasın, koltuklar epey hacimli. 

Bu da Home Sweet Home’ un cici standı. Dekoru stand firmasına değil de kendi tasarım ekibine yaptırdıklarını öğrendim, çok da isabetli olmuş. Marka içinden gelen, markanın yapısını, ruhunu bilen birinin kolları sıvaması ancak bu kadar samimi bir dizayn çıkartabilirdi ortaya. Hatta önümüzdeki günlerde tüm mağazalarını bu konsepte döndüreceklerini öğrendim firma yetkililerinden. 
Fuarın bir diğer şaşırtanı ise Karaca Home oldu. Standın büyüklüğünün dışında her alanı kendine göre temalara ayırmışlardı ve son derece özenliydi her şey. Öyle ki neticede 5 gün sürüp sonra yıkılacak fuar standı için yer yer duvar panolarına doğal taş bile döşenmişti. Gelelim örneklerine bu güzel standın. 

Fuarın önemli bir bölümünü de “dizaynist” oluşturuyordu. Burada çoğunluğu o bakmaya doyamadığımız desenleri oluşturan çoğunluğu yabancı designer’lar vardı. 

Fuarın EN’ leri:

En büyük stand: Brillant ve Karaca Home
En şirin dekore edilmiş stand: Home Sweet Home (Karaca Home da müthişti)
En sıkıcı dekore edilmiş stand: Brillant (sadece zebra perde üzerine kurulu ruhtan ve konseptten yoksun bir stand olmuştu ne yazık ki)
En mütevazi büyük marka standı: Persan (az çoktur bazen, tebrikler)
En koket stand: Şayan-ı Art
En kültürel mirasa sahip çıkan: Anka Tekstil (tarihi yapılardan salınan kumaş kolajları enfesti)
En orijinal içerik: Şall Collection

Naçizane… 😉

Bu da benden fuar hatırası:

Arkası yarın….

Yazar

2 Yorum Var

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Pin It