Merhaba Decorideacılar,

Blogumuzdaki bu ilk yazımızda geçen hafta İstanbul CNR Expo’ da gerçekleşen İMOB Mobilya fuarına değinmek istiyorum. 29 Ocak – 2 Şubat tarihleri arasında açık kalan fuarda neler yoktu ki? Ziyaret ettiğimiz her stand ayrı bir görsel şölendi. Aslında benden size bir tavsiye, eğer bugüne kadar bir mobilya fuarını gezmediyseniz bundan sonrakilere ihtiyacınız, ev dekore etme durumunuz olmasa bile gidin, görün, gezin! İnsanın gerçek anlamda ufku açılıyor, vizyonu genişliyor, kalite algısı yükseliyor.
Gelelim içeriklere.. Pek nadir fuara nasip olan CNR Expo’ nun ve hemen komşusu İstanbul Fuar Merkezi’ nin tüm hollerine – 11 adet salon – yayılmış durumdaydı. Koltuk tasarımcıları, modüler sistem üreticileri, perde, halı, avize aklınıza evle ilgili ne geliyorsa her şey vardı. Sektörün anahtarı genellikle İMOB ve MODEF İnegöl fuarlarıdır. Tüm firmalar bu iki fuar için yeni koleksiyonlarını hazırlar ve burada piyasaya ve nihai tüketiciye tanıtırlar ve işte orada sezonun trendleri belirlenmiş olur!
Özellikle son 2-3 yıldır ağırlığını koyan avangart tarz bu yıl da hakimiyetini koruyacak gibi görünüyor. Lake malzemeyle 80’ler-90’ların oymalı ahşap mobilyaları avangart tarzda birleşti. Eğer zevkinize hitap ediyorsa binlerce çeşidini bulabilirsiniz. Desen ve renk tonlamasında epey özgür çalışılan bir tarz. Lila, pembe lake olarak tasarlanmış yemek masası ve konsol takımı gördükten sonra sınır olmadığını anladım 🙂 Konuyu çok dağıtmadan bununla ilgili yeri gelmişken bir tüyo vereyim. Avangart tarz seviyorsanız İstanbul Masko’ daki markalar yoğunluğu buna vermiş durumda.
Bu fuarda dikkati çeken bir başka nokta – artık son 3 yıldır Muhteşem Yüzyıl etkisiyle midir bilinmez – ağır saray tarzı mobilyalar, aksesuarlar ve döşemelik kumaşlar da epey revaçtaydı. Öyle ki bir marka standını saray konseptiyle ev gibi hollere odalara ayırmış bu odalarda da son derece gösterişli tasarımlara yer vermişti. Bir tüyo daha vermek istiyorum: Aklınızda olsun sadece mobilya veya koltuk grubu üreten bir firmayla evinizle ilgili düşündüğünüz uygulamaları paylaşıp fikir almayı ihmal etmeyin. Çünkü “bunu kesin bi yere yaptırmıştır” dediğim birkaç duvar uygulaması fikrini danştığım tüm markalar  “o da bizim üretimimiz” cevabını verdi. Kısacası, bu işlerin çoğunu biliyorlar 😉 
Kumaş demişken, daha önce adını duymadığım birkaç kumaş firması keşfettim ki Decoridea’ mızın her geçen gün gelişen projeleri ve ürünleri için kesinlikle temel oluşturacaklar. Tekstil sektörünün bu anlamda kendini aştığını rahatlıkla söyleyebilirim.
O desenler o tonlar öyle kaliteli, o kadar dokunulası ki hepsinden metrelerce alıp onlarla birçok şey yaratmak istiyor insan! 🙂
Burada sadece mobilya değil ev uygulamalarıyla ilgili her şeyi bulmanız mümkün. Örneğin, bir süredir salonuma uygulamayı düşündüğüm duvar süslemeleri için lazer kesimli dekoratif çıtaları nerede kime yaptırsam diye düşünüp duruyordum ki fuarda önüme çıktı 🙂 
Bunun yanı sıra taş ve şömine üreticileri de fuardaydı. Bebek ve çocuk odaları da unutulmamıştı. Maalesef şirketlerin izin ve gizlilik politikaları gereği fotoğraf çekimine izin yoktu, çekebildiğim tek kare logomuz olan fleur-de-lys idi. 🙂

Kısacası çok emek verilmiş olan adeta her markanın 5 gün için sıfırdan mağaza ve hatta ev yarattığı çok gösterişli bir fuardı. Devasa metrekarelerde göz alabildiğine yayılmış olan bu şık ve şaşalı organizasyon her yönüyle görülmeye değerdi. 
Yazar

Yorum Yaz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Pin It